nie tylko DROGI SZYNOWE - www.szurawski.il.pw.edu.pl Konkurs 1/2006 
STRONA GŁÓWNA 

Ostatnie uaktualnienie
10 września 2006 r.


Zapraszam do udziału w konkursie wszystkich, którzy zechcą się sprawdzić w znajomości ulic Warszawy i ich historii.
Konkurs w tym semestrze troszkę skomplikowałem. Trzeba będzie odgadnąć hasło składające się z 15 liter i jednej spacji, czyli hasło dwuwyrazowe. Przez 15 tygodni semestru letniego będę przedstawiał zagadki dotyczące warszawskich ulic. Trzeba będzie odgadnąć nazwę ulicy na podstawie zamieszczonych fotografii. Z nazwy ulicy wskazaną literę należy umieścić na również wskazanej pozycji w haśle. Punktowane będą zarówno odgadnięte nazwy ulic poszczególnych zagadek jak i całe hasło konkursu. Za poprawną nazwę ulicy będzie przydzielany 1 punkt a za całe poprawne hasło dodatkowo 5 punktów. Osoba, która odgadnie wszystkie nazwy ulic i hasło otrzyma 20 punktów.
W tym konkursie będę się starał zamieszczać zagadki jak dotychczas w poniedziałki. Dopuszczam możliwość opóźnienia, jednak nie dalej niż do środy rano.
Serdecznie zapraszam.
Tradycyjnie już na zwycięzcę całego konkursu czeka przydatna nagroda rzeczowa.


Piętnaście poniedziałków, piętnaście zagadek, piętnaście liter w haśle konkursowym. Mamy to już za sobą. My, to uczestnicy konkursu, moi studenci i ja, autor konkursu, zagadek i większości zdjęć.
Każdy konkurs jest dla mnie dużym wyzwaniem głównie organizacyjnym. Nie kupuję, jak czynią to media komercyjne, pomysłów już sprawdzonych. Przed kolejnym konkursem pracuję nad tematem, staram się, aby był ciekawy a jednocześnie zmuszał do wysiłku. Nie wszystkie sytuacje udaje mi się przewidzieć i w mijającym konkursie miałem wpadkę z nieprecyzyjną procedurą odgadywania hasła. Tak jak w większości tego typu zabaw hasło należało odgadywać już od pierwszej zagadki. Jak pokazują wyniki, zostało ono odgadnięte już po piątej zagadce, czyli z pięciu znanych liter. Przekonałem się, że nawet prosta zabawa wymaga staranności przygotowania. Wszystkich uczestników, którzy mają zastrzeżenia do procedury odgadywania hasła, przepraszam za to zamieszanie.
Okazało się, że zagadki nie były zbyt trudne. Uczestnicy, którzy mieli zamiar dotrwać do końca, bez kłopotów odgadywali kolejne nazwy warszawskich ulic. Wykazali przy tym sporą znajomość historii Warszawy i szczegółów architektonicznych jej ulic.
Do wykonania fotografii użytych w konkursie wykorzystałem kompakt fotograficzny Canon PowerShot G3 i telefon komórkowy Sony K750i z aparatem fotograficznym. Wiedzę na temat historii ulic i budowli czerpałem głównie z dwóch książkowych przewodników. Pomocne były również zasoby internetu. Starałem się we wszystkich przypadkach korzystania z nie swoich materiałów podawać źródła ich pochodzenia. Jeśli kogoś pominąłem, to nie ze złej woli.

I wreszcie kolej na wyniki konkursu.
Hasło konkursu CZERWONY TRAMWAJ utworzone zostało z liter nazw ulic Lwowskiej, Śniadeckich, Kościelnej, Długiej, Kanonii, Koszykowej, Senatorskiej, Polnej, Karowej, Agrykoli, Mostowej, Kawęczyńskiej, Wąskiego i Szerokiego Dunaju, Nowogrodzkiej i Tamki. W konkursie uczestniczyło 11 osób, do końca dotrwało 6 osób, które podały prawidłowe hasło, ale tylko 3 osoby odgadły wszystkie zagadki. Zwycięzcami konkursu zostali:
Dariusz Derlacz,
Maciej Olbryś
i Krzysztof Masłowski

zdobywając po 20 punktów.
Z kolejności przysyłania odgadniętego hasła wynika kolejność nazwisk na liście. Wszystkim uczestnikom konkursu bardzo dziękuję za wspaniałą zabawę.
SZ


Cytat z odpowiedzi
do zagadki nr 9

„Śladami Pana Szancera”

Na ulicy Karowej, tuż przy wstędze Wisły,
stoi kamienica – dawny dom Artysty.
Mieszkał w niej, Pan Szancer,
który w każdy ranek,
patrzył na piękną Warszawę
w blasku swych firanek.

Urokliwe to miejsce – Krakowskie Przedmieście.
Starodawne budynki,
piękne skwery,
fluid artyzmu się niesie.

Ach! Panie Janie Marcinie,
jakże miło by było, iść z Panem na spacer...
Gawędzić o sztuce,
o szkicach, które Pan kreśli,
o barwach, które Pan czuje.
Przed pomnikiem Mickiewicza i Prusa zatrzymać się chwilkę.
A może do Bliklego? Na sernik udać się jeszcze...

Dziękujemy, za malarstwo, które jest Pana Dziełem,
za historię w obrazach,
za rysowane wiersze,
za krasnali, rycerzy, magów...
i Bóg wie, co jeszcze...

Dzisiaj, będąc w niebie,
pewnie pędzel macza Pan w tęczy?...
Tworząc kolejne Cuda
dla Tych, którzy też Święci...

Napisała: Beata Aldoory - 7 grudnia 2003r.


Na stronie

Lista zwycięzców
Lista zagadek
Regulamin

 

 


LISTA ZWYCIĘZCÓW KONKURSU


 

lp. imię i nazwisko zdobyte punkty podane hasło
1 Dariusz Derlacz 15+5=20 2 - po 6. zagadce
2 Maciej Olbryś 15+5=20 3 - po 6. zagadce
3 Krzysztof Masłowski 15+5=20 4 - po 7. zagadce
4 Wojciech Niedzwiecki 14 6 - po 12. zagadce
5 Paweł Jedynasty 13 1 - po 5. zagadce
6 Magdalena Szczecińska 13 5 - po 7. zagadce
7 J.P.F. 1
8 Karolina Jesionkiewicz 1
9 Aleksander Krasucki 1

 

Idź do rozdziału: zwycięscy - zagadki - regulamin -


LISTA ZAGADEK ( z odpowiedziami ) I HASŁO KONKURSOWE


 

 1  2  3  4  5  6  7  8    9 10 11 12 13 14 15
C Z E R W O N Y   T R A M W A J

 

Zagadka nr 15

I tak dotarliśmy do ostatniej w tym konkursie zagadki.
"Ilustrowany przewodnik w podróżach 1893. Warszawa naszych pradziadków" podaje:
- Ulica ta otrzymała nazwę od małej tamy, istniejącej tu niegdyś na Wiśle; zabudowana niewielkimi i staremi kamienicami, zaludniona jest przeważnie przez rzemieślników, drobnych przekupniów i ludność uboższą.
- ... na wyniosłem wzgórzu, nad głębokim wąwozem, którego oczywiście dziś śladu nie ma, a którym w zeszłym jeszcze wieku płynął strumień, poczynający się na Żabiej i dążący do Wisły ... począł w roku 1597 stawiać zamek obronny książe ordynat Janusz Ostrogski, kasztelan krakowski.
- Według legendy, do dziś dnia obiegającej wśród ludu warszawskiego, na dnie ... murów, gdzieś w ich głębi, leżeć ma piękne jezioro a po niem pływa złota kaczka, która jest zaklętą księżniczką.
- Od r. 1859 mieści się tu Konserwatoryum muzyczne, założone staraniem Apolinarego Kąskiego ze składek i ofiar publicznych całego kraju.
 
Zamieszczam trzy ilustracje fotograficzne mogące pomóc w identyfikacji "zagadkowej" ulicy. Zdjęcia wykonałem aparatem fotograficznym wbudowanym w telefon Sony-Ericsson K750i.
Pierwsza litera w wyrazie nazwy tej ulicy będzie jednocześnie dziewiątą literą konkursowego hasła.

powiększ powiększ powiększ przejdź na stronę źródłową

 

Prawidłowa odpowiedź: ulica Tamka

Ciekawostki znalezione w internecie:

ULICA TAMKA. Dawno temu na miejscu ulicy Tamka płynął strumyk. Przy strumieniu był mały staw. Codziennie przylatywały tutaj dziesiątki rożnych ptaków. Nad stawem mieszkały tez bobry. Kiedy kaczki przyleciały z ciepłych krajów nad woda zrobiło się ciasno. W końcu zabrakło miejsca w stawie. Pewnego dnia najstarsza kaczka poprosiła bobry żeby na strumyku zrobiły tamę. Bobry się zgodziły. Zatamowały strumyk i zrobiło się się wielkie jezioro. Było już miejsce dla wszystkich. Powoli latami strumień i jezioro wyschły. A teraz tam gdzieś kiedyś płynął strumyk jest ulica Tamka, której nazwa pochodzi od tamy, która zbudowały tutaj bobry. Jadzia Wolkowicz II c .Szkoła Podstawowa im. St. Staszica, (źródło: http://www.dziwierz.art.pl/przyjaciele.html)

Z dala od Traktu. STANISŁAW TEKIELI. ... wijącą się alejką spacerową docieramy na tyłach Akademii Muzycznej do kolejnej kładki, nad ulicą Tamka. Na kładce odwracamy się i podziwiamy wrośnięty w skarpę, pochodzący z przełomu XVI i XVII w. Pałac Ostrogskich, z którym związana jest słynna legenda o hojnej Złotej Kaczce i zupełnie nieżyciowym szewczyku Dratewce, co to nie był w stanie w jeden dzień przehulać majątku.
(źródło: Polskie Radio - Podróże)

Kamienica przy ulicy Kopernika. dodano: 8.03.2004. Sama okolica jest bardzo przyjemna. Kojarzy się z legendą o Złotej Kaczce, jest tam Pałac Ostrogskich (piękny zabytek) z Pubem irlandzkiej rodziny Morgan w podziemiach, z pobliską Akademią Muzyczną i sławną ulicą Ordynacką, która już nie tylko z Cyrku u Staniewskich Braci jest znana w kraju i za granicą. (źródło: Warszawska Internetowa Grupa Dyskusyjna)

Pałac Ostrogskich zbudowany po 1681. Adres: Tamka 41. Instytut, później Konserwatorium Muzyczne mieściło się w tym budynku od 1859 r."Gmach budowany w 1579 r. (niezgodność dat jest zamierzona, różne żródła podają inne daty, jest to zapewne spowodowane częstą przebudową tego gmachu) jako zamek obronny, przez księcia ordynata Janusza Ostrogskiego; niedokończony przeszedł do Cywińskich, później do Zamoyskich, którzy zamienili go na pałac, nie mogąc jednak zatrzeć pierwotnych warownych śladów, które jeszcze do dzisiaj istnieją, szczególnie od ul. Tamki. (w pobliżu kamiennych schodków prowadzących z ul. Ordynackiej na Tamkę widać podmurowania z cegieł, a w nich strzelnice). W 1839 r. był tutaj urządzony rządowy rosyjski Dom Zdrowia, a od 1861 r. Konserwatorium Muzyczne założone przez Apolinarego Kątskiego." (Przewodnik po Warszawie 1930). (źródło: Przewodnik po Warszawie (do 1944 roku))

 

Prawidłowe odpowiedzi przysłali i punkty otrzymali: Wojciech Niedźwiecki, Maciej Olbryś, Paweł Jedynasty, Dariusz Derlacz, Magdalena Szczecińska i Krzysztof Masłowski.
Nazwiska podałem w kolejności napływania odpowiedzi.

 

Zagadka nr 14

"Ilustrowany przewodnik w podróżach 1893. Warszawa naszych pradziadków" podaje:- ... w części wysadzana drzewami, z których większość została wycięta lub powoli usycha. Pozostało jeszcze kilka zaledwie lip bardzo starych dobrze utrzymanych.
Zamieszczam trzy ilustracje fotograficzne mogące pomóc w identyfikacji "zagadkowej" ulicy. Znalazłem je w internecie, a przedstawiją ulicę z dawnych lat. Pochodzenie tych fotografii podam przy rozwiązaniu zagadki.
Dziewiąta litera w wyrazie nazwy tej ulicy będzie jednocześnie drugą literą konkursowego hasła.

fot. 1 - powiększ fot. 2 - powiększ fot. 3 - powiększ
fot. 4 - powiększ fot. 5 - powiększ fot. 6 - powiększ

 

Prawidłowa odpowiedź: ulica Nowogrodzka

Na fot. 1 - 1933-34(?)źródło: "Ilustrowany przewodnik po Warszawie"; 1934. Od prawej: gmach Dyrekcji Wodociągów i Kanalizacji, budynek Nowogrodzka 74. Po lewej wagony EKD jadące w kierunku przystanku przy Marszałkowskiej. Żródło fotografii i opisu: www.warszawa1939.pl

Na fot. 2 - 1943 źródło: Pół-oficjalna strona WKD

Na fot. 3 - Żródło fotografii: http://strony.aster.pl/war/nowogrodzka01.jpg

Na fot. 4 - Żródło fotografii: http://strony.aster.pl/war/24.jpg.

Na fot. 5 - Za falistą płytą z plastiku ukrywa się stara, poczciwa Babunia - EN80 ... Autor: Krzysztof Masłowski.

Na fot. 6 - ... i jej nowocześniejsza konkurencja na szlaku! Autor: Krzysztof Masłowski.

 

Prawidłowe odpowiedzi przysłali i punkty otrzymali: Dariusz Derlacz, Maciej Olbryś, Krzysztof Masłowski, Wojciech Niedźwiecki.
Nazwiska podałem w kolejności napływania odpowiedzi.

W wyniku niesprawności mojego komputera nie dotarła do mnie w odpowiednim terminie odpowiedź Macieja Olbrysia. Autor odpowiedzi udokumentował jej wysłanie i w związku z tym dołączam ją do listy.

 

Zagadka nr 13

W kolejnej, już trzynastej, zagadce są dwie ulice o podobnej nazwie, która pochodzi od nazwy strumienia, tutaj kiedyś wypływającego. Do dzisiaj pozostała tylko studzienka na jednej z tych ulic.
Zamieszczam trzy ilustracje fotograficzne mogące pomóc w identyfikacji tych warszawskich ulic".
Zamieszczam trzy ilustracje fotograficzne mogące pomóc w identyfikacji tej warszawskiej ulicy".
Ostatnia litera drugiego wyrazu nazw tych ulic będzie jednocześnie piętnastą (też ostatnią) literą konkursowego hasła.

powiększ powiększ powiększ
powiększ powiększ powiększ

 

Prawidłowa odpowiedź: ulice Szeroki Dunaj i Wąski Dunaj

Na fot. 1 - widok na Szeroki Dunaj z ulicy Podwale.

Na fot. 2 - restauracja LOCH na Wąskim Dunaju.

Na fot. 3 - fragment XIX-wiecznej studni żeliwnej, pamiątki cieku wodnego, który w tym miejscy miał swój początek.

Na fot. 4 - kamienna tablica z nazwa ulicy w narożu kamienicy nr 1 na Szerokim Dunaju.

Na fot. 5 - widok ulicy/placu Szeroki Dunaj z Wąskiego Dunaju; po lewej stronie w kamienicy pod nr 5 mieszkał Jan Kiliński, szewc i pułkownik wojsk polskich.

Na fot. 6 - widok z ulicy Piwnej na Wąski Dunaj i XVII-wieczną kamienicę o bardzo bogatej fasadzie z barwnymi tynkami i piękną attyką; portal budynku znaczony jest gmerkiem Dzianottich z monogramem J.G.

 

Prawidłowe odpowiedzi przysłali i punkty otrzymali: Magdalena Szczecińska, Dariusz Derlacz, Paweł Jedynasty, Maciej Olbryś, Krzysztof Masłowski, Wojciech Niedźwiecki.
Nazwiska podałem w kolejności napływania odpowiedzi.

 

Zagadka nr 12

W moim pomocniku - "Ilustrowanym przewodniku w podróżach 1893. Warszawa naszych pradziadków" - niestety o "zagadkowej" ulicy nie ma wzmianki. Jest natomiast opis: Powstanie (dzielnicy - przyp. SZ) ...datuje się od roku 1861. Właściciel większej części gruntów tutejszych, pan Bruhl, poszedł za przykładem Konopackiego ... i wytknąwszy naprędce ulice, począł sprzedawać place, za ceny stosunkowo nizkie, bo po 20 kop. za łokieć kwadratowy. Wkrótce też cała ta przestrzeń się zabudowała i zaroiła ludnością.
W innym przewodniku, bardziej współczesnym, o ulicy i jej zabudowie znalazłem następujące opisy: ... pod nr 53 największą chyba świątynię katolicką Warszawy ... Ufundowana przez Michała i Marię Radziwiłłów wzniesiona została etapami w latach 1907-14 i 1920-23 według projektu Łukasza Wolskiego z poprawkami Hugona Kudery. Jako wzorzec posłużyła tu rzymska świątynia S. Paola fuori le mura. ... Nieznaczne uszkodzenia z 1944 r. zostały szybko naprawione.
Z ulicą i jej zabudową mogą wiązać się słowa: tramwaj, przytułek, sprężyna, drut i gwóźdź.
Zamieszczam cztery ilustracje fotograficzne mogące pomóc w identyfikacji tej warszawskiej ulicy".
Siódma litera nazwy tej ulicy będzie jednocześnie ósmą literą konkursowego hasła.

perspektywa ulicy Kawęczyńskiej - powiększ pomnik św. Jana Bosko przy Bazylice Najświętszego Serca Jezusowego - powiększ Wyższa Szkoła Menedżerska w Warszawie - powiększ ciekawa koncepcja architektoniczna Domu Pomocy Społecznej - powiększ

 

Prawidłowa odpowiedź: ulica Kawęczyńska

Na fot. 2 - Bazylika Najświętszego Serca Jezusowego, ul. Kawęczyńska 53,(więcej na www)

Na fot. 3 - Wyższa Szkoła Menedżerska w Warszawie, ul. Kawęczyńska 36, (więcej na www)

Na fot. 4 - Państwowy Dom Pomocy Społecznej im. Św. Brata Alberta, ul. Kawęczyńska 4b

 

Prawidłowe odpowiedzi przysłali i punkty otrzymali: Dariusz Derlacz, Magdalena Szczecińska, Paweł Jedynasty, Krzysztof Masłowski, Wojciech Niedźwiecki.
Nazwiska podałem w kolejności napływania odpowiedzi.

 

Zagadka nr 11

Z zagadkową ulicą wiąże się opis w "Ilustrowanym przewodniku w podróżach 1893. Warszawa naszych pradziadków": Ulica ..., jako łącząca miasto z Pragą, należała do ruchliwszych w mieście, dziś zaś jest cichą, spokojną, a drobny handel i rzemiosła zadawalają w zupełności jej mieszkańców; dawniej wrzały tu życiem sklepy rybaków, sprzedających swój połów oraz sieci, wędki i t.d. przybory; dalej w kramach z płótnem andrychowskim z ręcznych warsztatów, targowały się głośno mieszczki warszawskie ... Dziś zamarł ten ruch, którego nie wskrzesi zamieszkała tu wyrobnicza ludność.
Z ulicą i jej zabudową mogą wiązać się słowa: szpital, ks. Piotr Skarga, most.
Zamieszczam trzy ilustracje fotograficzne mogące pomóc w identyfikacji tej warszawskiej ulicy".
Pierwsza litera nazwy tej ulicy będzie jednocześnie dwunastą literą konkursowego hasła.

perspektywa ulicy - powiększ współczesna elewacja - powiększ pozostałość dawnej bramy - powiększ

 

Prawidłowa odpowiedź: ulica Mostowa

Infrormacje znalezione w internecie o ulicy Mostowej, moście i baszcie:

Ulica Mostowa znajduje się w Warszawie na Nowym Mieście. W XVI wieku prowadziła do Bramy Mostowej i do pierwszego mostu drewnianego z 1573 roku. Brama została przebudowana w XVII. wieku na prochownię. W 1769 roku przeznaczono ją na więzienie. Została zburzona w 1944 roku przez Niemców. Odbudowano Bramę w latach 1961-1967 z przeznaczeniem na teatr ”Stara Prochownia”. Żródło: http://pl.wikipedia.org/wiki/Ulica_Mostowa

Ulica Mostowa jest najbardziej stromą ulicą Warszawy. Prowadzi z Nowego Miasta nad Wisłę, do miejsca, w którym w XVI wieku znajdował się pierwszy warszawski most, najdłuższy w ówczesnej Europie. Warto zwrócić uwagę na Bramę Mostową - ceglaną budowlę z dużym ostrołukowatym otworem. Brama powstała w XVII wieku, później została przerobiona na prochownię, od której wziął nazwę teatr "Stara Prochownia". Na samym końcu ulicy Mostowej nad Wisłą możemy podziwiać piękną panoramę starówki, murów obronnych i Nowego Miasta. Żródło: http://www.ewarszawa.com/przewodnik/obiekt/index.php?id=136

Ciekawa propozycja upamiętnienia mostu:

W Warszawie nie uwidacznia się byłego największego w Europie mostu - ulica Mostowa to tylko nazwa - nikt tu się nie chwali dziełem tak poważnym jak ten most (a może zrobić tu takie miejsce jak na Ostrowie Lednickim - szyba z konturem mostu sięgającym drugiego brzegu i choć jakaś tablica o moście). Żródło: http://free.polbox.pl/p/psbor/komcenter.htm

O teatrze:

Tu występowali Nina Andrycz, Irena Kwiatkowska, Roman Wilhelmi, Zbigniew Zapasiewicz. Tu można było usłyszeć poezję Edwarda Stachury w wykonaniu Anny Chodakowskiej, zobaczyć "Pluskwę" Majakowskiego i "To jest ocalenie" wg Miłosza. Stara Prochownia, w budynku zabytkowej Bramy Mostowej przy ul. Boleść, skupiała w czasach świetności wybitnych wykonawców z warszawskich teatrów. Żródło: http://www.uniwersytet.uw.edu.pl/maj21/index.htm

Byłem tam na wspaniałym spektaklu "Wieczór trzech króli", granym przez 3 świetne aktorki! Jednym z królów była Ryszarda Hanin. Pozostałych pań w tej chwili nie pamiętam. Kiedy to było? Bardzo dawno, gdzieś na przełomie lat 60-tych i 70-tych. Poszukiwania w internecie nie dały rezultatu. Szkoda. Miejsce było niesamowite. Świeżo odremontowane. Pisało się wtedy bez dodatków. Dziś w nazwie znajduje się modne OFF. SZ

Krzysztof Masłowski w odpowiedzi na zagadkę słusznie zauważył: " na zdjęciu nr 3 znajduje się dawna Brama Mosotowa a obecnie Stara Prochownia (Prochoffnia), której adres brzmi: ul. Boleść 6-8.". Zdjęcie zamieściłem rozmyślnie, gdyż baszta wiąże się ściśle z mostem jak i z nazwą "zagadkowej" ulicy.

I na koniec kilka zdań z wydanego w 1982 roku przez Krajową Agencję Wydawniczą pzewodnika "Warszawa Przewodnik turystyczny" Karola Mórawskiego i Wiesława Głębockiego:

Późnorenesansowa Baszta Mostowa z 1584 r. broniła pierwszego stałego mostu przez Wisłę. Ufundowała ją księżna Anna Jagiellonka. Drewniany most wzniesiono w latach 1568-72 na polecenie króla, robotami kierował Erazm Czioto (Giotto) z Zakroczymia.Jan Kochanowski napisał wiersz o moście. Powódź w 1603 roku zniszczyła most. Basztę wykorzystano póżniej na prochownię i więzienie.

Prawidłowe odpowiedzi przysłali i punkty otrzymali: Magdalena Szczecińska, Paweł Jedynasty, Wojciech Niedźwiecki, Krzysztof Masłowski, Dariusz Derlacz, Maciej Olbryś.
Nazwiska podałem w kolejności napływania odpowiedzi.

 

Zagadka nr 10

Z zagadkową ulicą wiąże się opis w "Ilustrowanym przewodniku w podróżach 1893. Warszawa naszych pradziadków": Odsłonięcie uroczyste pomnika, połączone z turniejami, t.zw. karuzelem i baletem, kantatami i przedstawieniem teatralnem, wśród ogromnego zbiegowiska publiczności, którą obliczano na 30,000 głów, nastąpiło d. 14 września 1788 roku. Pomnik ten ma wysokości 10 stóp. Przedstawia on króla w stroju rzymskim, z buławą w ręku, na pędzącym koniu, tratującego Turków. Po obu stronach pomnika są dwie tarcze, z napisami polskimi i łacińskimi, ozdobione trofeami wojennemi.
Z ulicą i jej zabudową mogą wiązać się słowa: gaz, park, ścieżka rowerowa.
Zamieszczam trzy ilustracje fotograficzne mogące pomóc w identyfikacji tej warszawskiej ulicy".
Trzecia litera nazwy tej ulicy będzie jednocześnie czwartą literą konkursowego hasła.

gazowe oświetlenie ulicy - powiększ ogrodzenie Łazienek Królewskich - powiększ pomnik Jana III Sobieskiego - powiększ
perspektywa ulicy - powiększ widok z Łazienek na Agrykolę i pomnik - powiększ Łazienki, widok z Agrykoli (autor Krzysztof Masłowski)- powiększ

 

Prawidłowa odpowiedź: ulica Agrykola

Prawidłowe odpowiedzi przysłali i punkty otrzymali: Wojciech Niedźwiecki, Magdalena Szczecińska, Maciej Olbryś, Dariusz Derlacz, Krzysztof Masłowski, Paweł Jedynasty.
Nazwiska podałem w kolejności napływania odpowiedzi.

 

Zagadka nr 9

W "Ilustrowanym przewodniku w podróżach 1893. Warszawa naszych pradziadków" o zagadkowej ulicy napisano: ... stanowi wąski zaułek, w górnej swej części niezabudowany, gdyż na niego wychodzą tylko mury boczne od ogrodów posesyi, stojących frontem do ... Uliczka ta pnie się spadzisto pod górę i służy wyłącznie do komunikacyi pieszej, dawniej tędy zjeżdżały ku Wiśle wózki straży ogniowej, zwane "karami"...
Obecnie z ulicą i jej zabudową mogą wiązać się słowa: hotel, rysunek, higiena, Kurier Warszawski, wiadukt, rajd.
Zamieszczam trzy ilustracje fotograficzne mogące pomóc w identyfikacji warszawskiej ulicy". Trzecia litera nazwy tej ulicy będzie jednocześnie dziesiątą literą konkursowego hasła.

fragment zabudowań klasztornych - powiększ tablica pamiątkowa - powiększ syrenka Jana Woydygi - powiększ

 

Prawidłowa odpowiedź: ulica Karowa

Ulica Karowa położona jest między Krakowskim Przedmieściem a Wybrzeżem Kościuszkowskim (fragmentem Wisłostrady). Przecina ulicę Dobrą oraz krzyżuje się z ulicami Furmańską i Browarną. Stromy odcinek skarpy wiślanej w 1905 roku zastąpiono ślimakiem z wiaduktem, dziełem znanego architekta Stefana Szyllera. Neorenesansowy w kształcie wiadukt nosi imię dr. Stanisława Markiewicza, warszawskiego lekarza, organizatora kolonii letnich dla dzieci. Dawniej wąski trakt prowadzący nad Wisłę nabrał tym samym cech ulicy miejskiej.

Górny fragment ulicy Karowej z wylotem na Krakowskie Przedmieście jest zabudowany głównie po stronie północnej. Narożną działkę zajmuje obecny hotel Bristol, wzniesiony w latach 1899-1901 wg planów Władysława Marconiego na miejscu dawnego dworu, którego właścicielami byli kolejno Franciszek Andrault (1680 r.), Czartoryscy, Lubomirscy, Potoccy i Tarnawscy a w końcu XIX w. mieścił się w nim Warszawski Bank Dyskontowy.
W ostatnim domu przed skarpą mieszkał i tworzył Jan Marcin Szancer, malarz i rysownik, profesor Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie. Pamiętam z dzieciństwa jego wspaniałe ilustracje do bajek.
Po stronie południowej ulicy Karowej, a przed wiaduktem, uwagę przyciąga okazały wczesnomodernistyczny budynek wzniesiony w 1912 roku dla Polskiego Towarzystwa Higienicznego.
W głębi, w kierunku terenów Uniwersytetu, położony jest zespół klasztorny sióstr Wizytek z barokowym kościołem. Na placu przed kościołem stoi pomnik kardynała Wyszyńskiego.
Południowy narożnik Krakowskiego Przedmieścia i ulicy Karowej stanowi skwer z pomnikiem Bolesława Prusa. Przedwojenne kamienice, po zniszczeniach nie zostały odbudowane. W jednej z nich mieściła się redakcja "Kuriera Warszawskiego".

W dolnym, nadwiślańskim odcinku ulicy Karowej główną zabudowę stanowi szpital położniczy ks. Anny, modernistyczny budynek wzniesiony w 1910 roku wg projektu K.Skórewicza, przebudowywany w latach 20-tych i 60-tych ubiegłego wieku.
W rejonie ul. Karowej i Wybrzeża Kościuszkowskiego mieściła się stacja pomp pierwszego wodociągu projektu H.Marconiego, skąd tłoczono wstępnie oczyszczoną wodę do zbiornika w Ogrodzie Saskim.


Byłem ciekawy, jakim człowiekiem był Szancer i czym zasłynął i natrafiłem surfując po stronach www na szkołę jego imienia. Poniżej cytat ze strony SP342:
pozdrawiam K.Masłowski
Cytat („Śladami Pana Szancera” Beata Aldoory) przeniosłem do lewej kolumny. SZ


Witam. Odpowiedzią na zagadkę numer 9 jest ulica Karowa. Nie wiem, która informacja jest prawdziwa, ale ja o karach znalazlem coś innego także bardzo ciekawego:
"W roku 1898 ulica Karowa miała ze trzy metry szerokości, była wąskim przesmykiem między domami łączącym Krakowskie Przedmiście ze skarpą wiślaną. Nazwę wzięła od karów, wozów z... nieczystościami, które tędy wywożono z miasta na niżej położone tereny nadrzeczne, a tam zlewano do dołów kompostowych. Strach pomyśleć o zapachu, jaki wypełniał ów słabo przewietrzany zaułek – od strony Krakowskiego zamykała go bowiem wzniesiona w roku 1856 ozdobna neorenesansowa brama projektu Henryka Marconiego."
Pozdrawiam, Maciej Olbryś


Prawidłowe odpowiedzi przysłali i punkty otrzymali: Krzysztof Masłowski, Magdalena Szczecińska, Dariusz Derlacz, Paweł Jedynasty, Maciej Olbryś i Wojciech Niedźwiecki.
Nazwiska podałem w kolejności napływania odpowiedzi.

 

Zagadka nr 8

Była granicą terytorialną miasta. jako droga polna biegła wzdłuż wzniesionego w 1770 r. wału obronnego. W drugiej połowie XIX w. po niwelacji wału droga została uporządkowana, stała się ulicą i otrzymała obecną nazwę. Po zachodniej stronie ulicy początkowo był plac ćwiczeń dla rosyjskiej kawalerii, a od 1887 r. znajdował się tor wyścigów konnych, przeniesiony w 1939 r. na Służewiec. Na "zagadkowej" ulicy pod nr 40 mieszkała przez 37 lat Maria Dąbrowska.
W latach 70-tych ubiegłego wieku ulica została podzielona na dwa odcinki szybką arterią komunikacyjną.
"Zagadkowa" ulica kojarzy mi się z renomowanym liceum, ogniem, maślanymi bułeczkami Małgośka, piwem "u Babci", ekskluzywną żywnością, chemią oraz Mp3.
Tym razem zamieszczam tylko jedną ilustrację fotograficzną, co, mam nadzieję, nie zmniejszy "zgadywalności" Druga litera nazwy tej ulicy będzie jednocześnie szóstą literą konkursowego hasła.

układ okresowy pierwiastków na elewacji zaplecza akademika Riviera - powiększ

 

Prawidłowa odpowiedź: ulica Polna

Wyjaśniam moje skojarzenia z ulicą Polną:

  • renomowane liceum - nie wiem jak teraz, ale dawniej o Liceum im. Czackiego mówiło się bardzo pozytywnie,
  • ogień - na początku Polnej, przy Placu Unii Lubelskiej, ma siedzibę Stołeczna Straż Pożarna,
  • maślane bułeczki zwane Małgośkami kupowałem w sklepie przy piekarni pana Kałasy (naprzeciw akademika Riviera), a obok w spożywczym do tego litr mleka w butelce (szklanej),
  • piwo "u Babci" - to był mały sklepik spożywczy na rogu Polnej i Jaworzyńskiej, gdzie można było kupić piwo nawet po zamknięciu okolicznych sklepów,
  • ekskluzywna żywność to dawny Bazar na Polnej, z którego dziś pozostały tylko wspomnienia i koszmarny budynek,
  • chemia - dodałem ze względu na dawny zasięg ulicy Polnej aż do Koszykowej (obecnie Noakowskiego) i położony tu Gmach Chemii mieszczący Wydział Chemiczny Politechniki Warszawskiej, a głównie ze względu na "Tablice Mendelejewa" zdobiące elewację akademika Riviera od ulicy Polnej,
  • Mp3 - na rogu Polnej i Nowowiejskiej (ostatnio znacznie okrojony) mieści się firmowy sklep z odtwarzaczami iPod firmy Apple.

Prawidłowe odpowiedzi przysłali i punkty otrzymali: Dariusz Derlacz, Wojciech Niedźwiecki, Paweł Jedynasty, Krzysztof Masłowski, Maciej Olbryś, Magdalena Szczecińska.
Nazwiska podałem w kolejności napływania odpowiedzi.

 

Zagadka nr 7

Ulica początkowo nazywana Kozią lub Bykową, dopiero od połowy XIV w. nosi obecne miano. Była kiedyś szlakiem wiodącym w kierunku Krakowa. Szlak ten brał początek u wylotu Bramy Krakowskiej. Przy ulicy wznoszono dwory magnackie i rezydencje wysokich urzędników dworskich i dostojników kościelnych. Dziś wygląd ulicy odbiega znacznie od pierwotnego. Z zabudową ulicy mogą wiązać się słowa: galeria i teatr.
Znalazłem kilka ciekawych szczegółów dotyczących "zagadkowej" ulicy.
U zachodniego wylotu znajduje się rokokowa figura kamienna z 1731 r. ufundowana przez marszałka wielkiego koronnego J.W.Mniszcha (fot.1).
Mniej więcej w połowie długości skryty między zabudową pamiątkowy kamień (fot.2).
I przy końcu (może raczej na początku) trzeci kamienny pomnik (fragment na fot.3).
Dopełnieniem podpowiedzi niech będzie umieszczone w bramie współczesnej zabudowy malowidło (fot.4) oraz widok z bramy (fot.5) i perspektywa w kierunku dawnej Bramy Krakowskiej (fot.6)
Druga litera nazwy tej ulicy będzie jednocześnie trzecią literą konkursowego hasła.

fot.1 - powiększ fot.2 - powiększ fot.3 - powiększ
fot.4 - powiększ fot.5 - powiększ fot.6 - powiększ

 

Prawidłowa odpowiedź: ulica Senatorska

Ciekawe informacje na temat ulicy Senatorskiej znalazłem na stronach internetowych:
o Galerii Luxenburga, http://miasta.gazeta.pl/warszawa/1,34880,1678723.html
o Senatorskiej tu http://www.stalus.iq.pl/show.php/idc/34/ida/64
i jeszcze tutaj http://www.warszawa1939.pl/index.php?r1=senatorska_18.htm&r3=0
o teatrzyku Qui Pro Quo http://www.rmfclassic.pl/index.html?a=encyklopedia&op=id&id=1577624&full=1

Prawidłowe odpowiedzi przysłali i punkty otrzymali: Dariusz Derlacz, Paweł Jedynasty, Magdalena Szczecińska, Maciej Olbryś, Krzysztof Masłowski, Wojciech Niedźwiecki.
Bliski odgadnięcia był Paweł Kopciuch wymieniając Plac Teatralny.
Nazwiska podałem w kolejności napływania odpowiedzi.

 

Zagadka nr 6

Ulica została wytyczona w połowie XVIII wieku a pod koniec XIX wieku otrzymała nazwę pochodzącą od położonego w tym rejonie folwarku. Ulica jest długa, wschodni kraniec dosięga prawie skarpy wiślanej, zachodni dawnych rogatek miejskich. W latach 50-tych ubiegłego wieku ulica została przerwana na długości około 200 m i częściowo zmieniła bieg ustępując miejsca placowi i "dzielnicy mieszkaniowej". Dziś położone są przy niej ważne obiekty miejskie i państwowe. Z zabudową ulicy mogą wiązać się słowa: woda, lekarstwo, handel, książka, toga.
Znalazłem kilka ciekawych szczegółów dotyczących "zagadkowej" ulicy. Na ścianie jednego z budynków widnieje namalowany gołąbek. Trzy przecznice dalej, u zbiegu dwóch ulic i parku znalazłem kamień pamiątkowy, związany z okresem odbudowy Warszawy po II Wojnie Światowej. Wybrałem też płaskorzeźbę widniejącą nad wejściem do innego z gmachów. Nie chcąc ułatwiać zadania, nie przedstawiam innych ciekawych szczegółów, jak choćby zachowanej kamienicy z nieistniejącego dziś odcinka "zagadkowej" ulicy.
W odgadnięciu nazwy ulicy powinny pomóc zamieszczone fotografie. 8 litera nazwy tej ulicy (placu) będzie jednocześnie trzynastą literą konkursowego hasła.

Gmach Politechniki Warszawskiej. Gołąbek Pokoju P.Picassa namalowany z okazji Światowego Festiwalu Młodzieży w 1955 roku - powiększ kamień upamiętniający pomoc w odbudowie Warszawy, ul.Koszykowa/ul.Oczki - powiększ Wydział Transportu Politechniki, Koszykowa róg Noakowskiego - powiększ Koszykowa/Oczki - powiększ
Tabliczka informacyjna o ulicy - powiększ Koszykowa 79. Wydział Transportu oraz Szkoła Biznesu. Politechnika Warszawska - powiększ Koszykowa 49A. Jedyna pozostała kamienica z nieistniejącego dziś odcinka ulicy - powiększ Warszawskie filtry - powiększ

 

Prawidłowa odpowiedź: ulica Koszykowa

Prawidłowe odpowiedzi przysłali i punkty otrzymali: Dariusz Derlacz, Maciej Olbryś, Krzysztof Masłowski, Magdalena Szczecińska, Paweł Jedynasty.
Nazwiska podałem w kolejności napływania odpowiedzi.

 

Zagadka nr 5

Tym razem będzie to uliczka lub jak kto woli - trójkątny placyk. Wschodnia i północna zabudowa placu to kamieniczki o szerokości fasady 6-8 metrów, wzniesione w XV wieku, przebudowane w XVII wieku, odbudowane w połowie XX w. W XVIII wieku zabudowane zostało przejście do furty w murach miejskich najwęższą kamieniczką o szerokości fasady tylko 2 metry. W latach 1800-1823 w trzech kamieniczkach po stronie wschodniej miało siedzibę Towarzystwo Przyjaciół Nauk związane ze Stanisławem Staszicem. Ponadto na naszej "zagadkowej" ulicy mieszkali Jan Paweł Woronicz i Artur Oppman (Or-Ot)
W odgadnięciu nazwy ulicy powinny pomóc zamieszczone fotografie. Trzecia litera nazwy tej ulicy (placu) będzie jednocześnie siódmą literą konkursowego hasła.

fragment portalu gotyckiego na jednej z kamieniczek - powiększ brama najwęższej kamienicy w mieście - powiększ figura N.P. Marii Niepokalanie Poczętej - powiększ węższy fragment ulicy - powiększ

 

Prawidłowa odpowiedź: ulica (plac) Kanonia

Ciekawe informacje na temat Kanonii znalazłem na stronach internetowych:
opisy kamienic http://www.zapiecek.com/kanonia/
o Kanonii http://www.stare-miasto.com/ulice/kanonia.html
i jeszcze dalej http://www.stare-miasto.com/przewodnik-lata20te.html
o dzwonie i nie tylko http://www.umysl.pl/podroze/277.php
oraz o najwęższej kamienicy http://free.polbox.pl/a/anitom/Najwawa.html

Prawidłowe odpowiedzi przysłali i punkty otrzymali: Dariusz Derlacz, Krzysztof Masłowski, Paweł Jedynasty, Magdalena Szczecińska, Maciej Olbryś i Wojciech Niedźwiecki.
Nazwiska podałem w kolejności napływania odpowiedzi.

 

Zagadka nr 4

Ilustrowany przewodnik w podróżach z 1893 roku tak opisywał zagadkową ulicę: dawniej "Szeroką" lub "Błońską" zwana, to należała do pierwszorzędnych arteryi komunikacyjnych, to znowu schodziła na plan drugi ...
I dalej według Przewodnika: Gdy już za Władysława IV znajdujemy wzmianki o tej ulicy, jako zabudowanej, przy której powstały tam słynne wtedy zajazdy: pod Gąsiorkiem, pod Kaliną, u Długoszewskiego, u Giżowskiego; była to nowość w mieście, zwyczajnie bowiem przyjezdni mieścili się prywatnie w domach, lub klasztorach, a służba, często i szlachta, na ulicach rozbijała namioty, paląc ogniska.
Jeszcze jedna opinia z Przewodnika: dziś, mimo sklepów i kilku hoteli, nie ma tu tego życia, co dawniej.
Obecnie przy ulicy zachowała się lub została odbudowana większość kamienic i pałaców, w których mają siedziby różne instytucje użyteczności publicznej.
W odgadnięciu nazwy ulicy powinny pomóc zamieszczone fotografie. Piąta litera nazwy tej ulicy będzie jednocześnie jedenastą literą konkursowego hasła.

gmach byłego więzienia karnego, Arsenał, od połowy XX w. Państwowe Muzeum Archeologiczne - powiększ w perspektywie ulicy gmachy dawnych hoteli Polskiego i Niemieckiego - powiększ popijarski zespół klasztorny z kościołem, w latach 1834-1917 cerkiew katedralna Św. Trójcy, od 1919 r. Katedra Polowa Wojska Polskiego - powiększ

 

Prawidłowa odpowiedź: ulica Długa

Na zachodnim krańcu ulicy pod numerem 52 stoi gmach byłego więzienia karnego. Arsenał. Obecnie mieści się tu Państwowe Muzeum Archeologiczne.

Wschodni kraniec ulicy Długiej zamyka ulica Freta. Pod numerem 1, przyklejony do kościoła św. Ducha oo. paulinów na Nowym Mieście, znajduje się mały murowany budyneczek - kiosk z prasą. Jest to najmniejszy dom w Warszawie. Zgodnie z przepisami tylko samodzielne budynki mają swoje numery uliczne. Żródło: http://free.polbox.pl/a/anitom/Najwawa.html

Kościół Matki Boskiej Królowej Polski został zbudowany w 1642 r. z fundacji króla Władysława IV dla zakonu Pijarów. Po spaleniu przez Szwedów został odbudowany przez J. Fontanę w stylu barokowym. W XIX wieku ówczesne władze zamieniły go na cerkiew katedralną Św. Trójcy. 5 lutego 1919 roku papież Benedykt XV ustanowił biskupa Stanisława Galla pierwszym Biskupem Polowym Wojska Polskiego a kościół stał się Katedrą Polową Wojska Polskiego.

Prawidłowe odpowiedzi przysłali i punkty otrzymali: Dariusz Derlacz, Maciej Olbryś, Paweł Jedynasty, Krzysztof Masłowski, Aleksander Krasucki i Wojciech Niedźwiecki.
Nazwiska podałem w kolejności napływania odpowiedzi.

 

Zagadka nr 3

w tej zagadce oddalimy się od Placu Politechniki, do którego prowadziły ulice Lwowska i Śniadeckich. Zagadkowa ulica położona jest w staromiejskiej części Warszawy. Na jednym jej końcu wznosi się najstarszy w tym rejonie kościół z charakterystyczną gotycką wieżą, wykonaną z czerwonej cegły. Ulica kończy się na skraju nadwiślańskiej skarpy tarasem widokowym a na dół można zejść drewnianymi schodami. Na przeciwległym końcu ulica zabudowana jest (częściowo odnowionymi) kamienicami.
W odgadnięciu nazwy ulicy powinny pomóc zamieszczone fotografie. Czwarta litera nazwy tej ulicy będzie jednocześnie pierwszą literą konkursowego hasła.

drewniane schodki prowadzące z ulicy nad brzeg Wisły - powiększ gotycka wieża najstarszego w tym rejonie kościoła - powiększ zachodnia część ulicy - powiększ

 

Prawidłowa odpowiedź: ulica Kościelna

Kilka zdań z wydanego w 1982 roku przez Krajową Agencję Wydawniczą pzewodnika "Warszawa Przewodnik turystyczny" Karola Mórawskiego i Wiesława Głębockiego:

na odkrytej wysoczyźnie skarpy przyciąga uwagę imponująca gotycka wieża najstarszego na Nowym Mieście kościoła Nawiedzenia Najświętszej Marii Panny. Świątynia erygowana w 1411 r. z fundacji żony księcia Janusza Starszego, Anny Danuty Kiejstutówny, księżnej mazowieckiej, ukończona została w 1492 r. Zrujnowana w latach potopu szwedzkiego (1655-56), zrekonstruowana i odnawiana była kilkakrotnie.

Idąc ulicą Kościelną na zachód ku ul. Freta, pod nr 10 mijamy dawny pałac Chodkiewiczów, Brzezińskich, a pod nr 12 pałac Przezdzieckich, oba z XVIII wieku, na rogu zaś z ul. Zakroczymską narożny budynek - dawny pałac Mokronowskich również z XVIII wieku, obecnie siedziba Biblioteki, Archiwum i Muzeum Warszawskiego Towarzystwa Muzycznego im. Stanisława Moniuszki.

Prawidłowe odpowiedzi przysłali i punkty otrzymali: Dariusz Derlacz, Paweł Jedynasty, Krzysztof Masłowski, Magdalena Szczecińska, Wojciech Niedźwiecki i Maciej Olbryś.
Nazwiska podałem w kolejności napływania odpowiedzi.

 

Zagadka nr 2

Na przełomie XIX i XX wieku ulica nosiła imię ówczesnego prezydenta Warszawy. Od 1917 roku patronami ulicy zostali dwaj bracia, naukowcy - astronom i chemik. W 1896 roku na Ulicy pojawił się tramwaj (konny). Linia tramwajowa była eksploatowana do 1944 roku. Po II wojnie światowej nie odbudowano linii tramwajowej biegnącej tą ulicą. W ubiegłym roku podczas remontu ulicy odsłonięto dawną nawierzchnię i jeden tor tramwajowy.
W odgadnięciu nazwy ulicy powinny pomóc zamieszczone fotografie. Czwarta litera nazwy tej ulicy będzie jednocześnie czternastą literą konkursowego hasła.

powiększ powiększ powiększ

 

Prawidłowa odpowiedź: ulica Śniadeckich (d. Kaliksta)

Ulica nosiła nazwę Kaliksta w latach 1880-1917. Patronem ulicy był Kalikst Witkowski (1818-1877), generał Sztabu Generalnego Wojsk Rosyjskich w Królestwie Polskim. Witkowski był kontrowersyjną postacią Warszawy. Pełnił funkcję przewodniczącego stałej komisji śledczej w więzieniu na Pawiaku. W latach 1863-1875 był prezydentem Warszawy. Surowo egzekwował nałożoną na mieszkańców kontrybucję, za co nie był lubiany. Wprowadził oświetlenie gazowe na ulicach Pragi, zorganizował kilka nowych targowisk. Władze carskie w uznaniu zasług nazwały jego nazwiskiem plac (od 1917 r. plac Kazimierza Wielkiego, dziś nie istniejący) oraz imieniem ulicę.

7 lutego 1917 roku ulicę przemianowano na Śniadeckich. Tym razem patronami ulicy zostali dwaj bracia, Jan i Jędrzej Śniadeccy. Jan Władysław Śniadecki był wybitnym polskim astronomem XVIII i XIX wieku. Jędrzej Śniadecki był profesorem chemii i medycyny na Uniwersytecie Wileńskim.

Ulicą Kaliksta a potem Śniadeckich aż do końca II Wojny Światowej kursowały tramwaje. W latach 1896-1908 były to tramwaje konne dowożące pasażerów na wyścigi konne (tor położony był na obszarze dzisiejszej zabudowy gmachami elektroniki i inżynierii lądowej oraz Riviery i Mikrusa). Po elektryfikacji na odcinku ulicy Śniadeckich kursowały tramwaje linii 17, 25, 10, 8 łącząc ulicę Marszałkowską z ulicą 6 Sierpnia (kiedyś i dziś Nowowiejska). Po zniszczeniach wojennych nie odbudowano odcinka linii tramwajowej na ulicy Śniadeckich. Zapewne przyczyną była zmiana układu ulic i powstanie placu Konstytucji.

Polecam strony www, z których zaczerpnąłem informacje na temat ulicy Śniadeckich:
Ulica Lwowska w Warszawie. http://fidel.waw.net.pl/lwowska, http://fidel.waw.net.pl/lwowska
Architektura przedwojennej Warszawy. http://www.warszawa1939.pl

Prawidłowe odpowiedzi przysłali i punkty otrzymali: Dariusz Derlacz, Maciej Olbryś, Paweł Jedynasty, Wojciech Niedźwiecki, J.P.F., Krzysztof Masłowski, Magdalena Szczecińska i Karolina Jesionkiewicz.
Nazwiska podałem w kolejności napływania odpowiedzi.

 

Zagadka nr 1

Do roku 1922 dzisiejsza ulica (?) była południowym odcinkiem ulicy Wielkiej lub ulicy Nowowielkiej (zależnie od źródła informacji). Po odzyskaniu niepodległości, na znak powrotu do Macierzy terenów z zaborów, niektóre stołeczne ulice otrzymały nowe nazwy m.in. Górnośląska.
W odgadnięciu nazwy ulicy pomogą zamieszczone fotografie szczegółów architektonicznych kamienic. Czwarta litera nazwy tej ulicy będzie jednocześnie piątą literą konkursowego hasła.

powiększ powiększ powiększ

 

Prawidłowa odpowiedź: ulica Lwowska

Polecam stronę www: Ulica Lwowska w Warszawie. http://fidel.waw.net.pl/lwowska

Prawidłowe odpowiedzi przysłali i punkty otrzymali: Dariusz Derlacz, Krzysztof Masłowski, Wojciech Niedźwiecki, Maciej Olbryś i Magdalena Szczecińska. 
Nazwiska podałem w kolejności napływania odpowiedzi i stąd ta niezbyt elegancka kolejność. Natomiast z własnej nieuwagi pominąłem dwa nazwiska uczestników konkursu, które w tym wydaniu już uzupełniłem (1 marca 2006 r.).

 

 

Idź do rozdziału: zwycięscy - zagadki - regulamin -


REGULAMIN


 

Konkurs jest skierowany przede wszystkim do moich studentów. Zapraszam również do zabawy wszystkich chętnych, którzy dotrą na moją stronę.
Pierwsze trzy prawidłowe odpowiedzi na każdą poniedziałkową zagadkę wysłane do mnie listelem w ciągu 5 dni będą punktowane. W e-mailu należy podać również swoje dane: moi studenci - imię i nazwisko, nazwę przedmiotu, semestr, grupę; pozostali - jeśli chcą brać udział w rozdaniu nagród mogą przesłać dane adresowe (tylko do mojej wiadomości).

SZ

 

 

Idź do rozdziału: zwycięscy - zagadki - regulamin -

 

Copyright © 2005 Żurawski Stanisław
All rights reserved