nie tylko DROGI SZYNOWE - www.szurawski.il.pw.edu.pl Konkurs 2/2006 
STRONA GŁÓWNA 

Ostatnie uaktualnienie
20 lutego 2007 r.


I tak dobrnęliśmy do końca kolejnego, siódmego już, semestralnego konkursu. Każdy konkurs to sporo pracy i wyrzeczeń. Ale też ogromna satysfakcja, szczególnie z poznawania Warszawy. Do wielu miejsc ciekawych a nawet niezwykłych nie dotarłbym zapewne nigdy.
Czy będzie kolejny konkurs już w najbliższym semestrze? Jeszcze nie wiem. Mam kilka pomysłów. Jednak w pierwszej kolejności planuję uzupełnienie treści dydaktycznych, może zmianę wyglądu i unowocześnienie strony.
Tak czy inaczej zapraszam do odwiedzania mojej strony.


A tak to się zaczęło.


Zapraszam do udziału w konkursie wszystkich, którzy zechcą się sprawdzić w znajomości Warszawy i jej komunikacji tramwajowej.
Przez 15 tygodni semestru zimowego będę przedstawiał zagadki dotyczące warszawskich linii tramwajowych. Trzeba będzie odgadywać numery linii na podstawie przedstawionych trzech zdjęć wykonanych na końcowych przystankach i "na trasie".
W tym konkursie będę się starał zamieszczać zagadki, jak dotychczas, w poniedziałki. Dopuszczam możliwość opóźnienia, jednak nie dalej niż do wtorku rano. Ze względu na częste zmiany tras linii tramwajowych, zagadki będę przygotowywał bezpośrednio przed opublikowaniem. Nie jestem do końca pewien, czy uda mi się znaleźć ciekawe obiekty na trasach zagadkowych linii i czy zrobię ciekawe zdjęcia.
Serdecznie zapraszam.
Tradycyjnie już na zwycięzcę całego konkursu czeka przydatna nagroda rzeczowa.


Uczestnik konkursu, Krzysztof Masłowski, przysyła mi zagadki rewanżowe, zwiazane z moimi "zagadkowymi" liniami tramwajo- wymi. Staram się je rozwiązywać i obaj z autorem świetnie się bawimy. Zamieszczam je dla wszystkich, którzy chcą dowie- dzieć się więcej o Warszawie i jej historii. Odpowiedzi zamieszczać nie będę. Przyjemnej zabawy.


re 15.
Na zakończenie coś rozluźniającego. Z dniem dzisiejszym tj. 29.01.07 tramwaje linii 33 pojadą chwilowo zmienioną trasą, ale zagadka tyczy się normalnego funkcjonowania linii tramwajowych. Z krańca Huta wyrusza 6 linii tramwajowych, z czego 3 w centrum przecinają swym biegiem trasę 33. Jedna z tych trzech linii porusza się na pewnym odcinku na szczególnym w Warszawie torowisku. Linia ta przekracza Wisłę po moście, którego pierwotną architekturę zaprojektował człowiek, dziełem którego jest również brama uniwersytetu i ... Jak nazywa się ten architekt?


re 14.
Choć ludzie codziennie chodzą tymi samymi ulicami, często nie zdają sobie sprawy z ciekawostek historycznych miejsc, które mijają. Przygotowując zagadkę 14. autor odwiedził kilka miejsc m.in. był nieopodal miejsca, w którym powstał pierwszy w stolicy Lager, który w połowie II WŚ został przekształcony w obóz koncentracyjny. Dziś to miejsce niczym nie przypomina tego z czasów wojny za wyjątkiem drzew, które tyczą główne aleje parku. Czyje imię nosi ten z pozoru zwyczajny park?


re 13.
Podróżując linią 35 jest aż trzykrotna możliwość przesiadki do warszawskiej podziemnej kolejki. Jeden z dwóch odcinków między przystankami z ww. dogodną przesiadką przecina wyjątkowa „władcza” ulica od której nazwę wziął jeden z przystanków tramwajowych. Ta zagadkowa ulica zaczyna się od nietypowego budynku, który został zaprojektowany przez czołowych modernistycznych architektów i stanowi swego rodzaju perełkę architektoniczną. Anegdota głosi, iż ten budynek zawdzięcza swój kształt marszałkowi Piłsudskiemu, który dał pewną reprymendę budowniczym. Jaką pospolitą wśród warszawiaków nazwę nosi ten budynek?


re 12.
Konkursowa linia przebiega głównie dwoma warszawskimi ulicami. W centralnym miejscu trasy linia przebiega obok słynnego choć rozwalającego się pomnika pewnej przyjaźni (aktualnie pomnik jest obiektem burzliwych miejskich dyskusji). Nieopodal pomnika znajduje się przystanek autobusowy, z którego odjeżdżają autobusy w kierunku Wisły. Linia autobusowa, zwykła (której odgadnięcie stanowi sedno zagadki) przejeżdża rzekę, przecina trasę metra jednak nie ma z nim powiązania przystankowego. Na trasie tej linii znajduje się przystanek nazwany imieniem jezuity, kaznodziei Zygmunta III lub też polskiego aktora naszych czasów. O jakiej linii autobusowej mowa?


re 11.
W latach, gdy Polską rządził 2 prezydent II RP, niemal na granicach administracyjnych dzisiejszej Warszawy wybudowano 10 wież, każda o wysokości 128-miu metrów. W owych czasach konstrukcje te były elementem stacji najsilniejszej i najlepiej technicznie wyposażonej na świecie. Stacja ta działała w XX-leciu międzywojennym i przez całą II WŚ. W 1945 roku została wysadzona przez Niemców. Dziś pamiątką z tamtych czasów jest osiedle pracownicze i linia tramwajowa. O jakiej stacji mowa i jak nazywa się patron osiedla?


re 10.
Ta linia jeszcze kilka miesięcy temu łączyła dwa zupełnie inne miejsca w Warszawie niż ma to miejsce teraz (zmienione są obie pętle). Dziś zagadkowa linia przejeżdża przy dwóch miejscach, których patronami są osoby związane z datą 11.12. Obie postacie to bohaterowie Polski, urodzeni w XIX wieku. Jedna z tych postaci żyła niemal dwukrotnie dłużej niż druga.
O jaką linię tramwajową chodzi?


re 9.
Tramwaj zagadkowej linii na swej trasie przemierza kilkoma ulicami. Jedna z nich nosi nazwę związaną z wielkim wydarzeniem narodowym świętowanym hucznie co roku. w 1988 roku, w tym szczególnym dniu zmarł niepowtarzalny polski aktor, pisarz i scenarzysta. "Siebie i całe swoje życie traktował... z przymrużeniem oka" ... a zaczęło się od tego, że urodził się 31 listopada. Niezapomnianą rolę filmową odegrał w kultowym polskim filmie z 1970 roku, z którego dialogi są cytowane przez wiele pokoleń. Taką nazwę jak owy film nosiło jedno z warszawskich kin, które dziś ma już podwójną nazwę i należy do kin studyjnych. Niemal naprzeciwko tego kina znajduje się pomnik. Pomnik przedstawia polskiego poetę z epoki romantyzmu. W połowie ulicy, której patronem jest pomnikowa postać, znajduje się 5-cio wlotowy plac. Osią symetrii tego placu jest inna ulica, której patronem jest również poeta z epoki romantyzmu. Ulica ta w swej zachodniej części przecina pewną trasę, tworząc z nią węzeł w kształcie nożyczek.
Jak nazywa się park, który przecina ta trasa w rejonie ww. węzła?


re 8.
Miejsce, do którego możemy dojechać zagadkową linią tramwajową, jest chętnie odwiedzane w okresie letnim przez najmłodszych warszawia- ków, choć nie tylko wyłącznie przez nich. W miejscu tym istnieje możliwość podziwiania "bogactw naturalnych" prawie z całego świata. Niemal w 100% przebieg tej linii pokrywa się z przebiegiem innej linii tramwajowej.
Jaka to linia?


re 7.
Przy zagadkowej linii tramwajowej znajduje się budynek, którego interesująca nazwa nie wiąże się bezpośrednio z funkcją jaką dziś pełni. Budynek został zbudowany z latach 80-tych XVIII wieku przez Dominika Merliniego (architekta królewskiego za czasów Stanisława Augusta Poniatowskiego oraz twórcy Pałacu na Wodzie w Łazienkach). Budynek został dwukrotnie odbudowany, po pożarze w 1879 roku oraz po zniszczeniach z 1944 roku. Ostatecznie odbudowano go w 1965 roku z przeznaczeniem na zbiory pochodzącego z Krakowa wybitnego rzeźbiarza i malarza, który po studiach objął stanowisko profesora rzeźby w Szkole Sztuk Plastycznych w Warszawie. Pod koniec życia, po światowych wojażach objął on katedrę rzeźby na krakowskiej ASP. Ciekawym faktem z życiorysu artysty jest zdarzenie jakie miało miejsce w 1905 roku. Artysta śmiertelnie postrzelił w głowę innego malarza i ilustrtatora z powodów ambicjonalnych. Wkrótce jednak został zwolniony z aresztu po zapłaceniu kaucji. Dziś w zagadkowym budynku mieści się Muzeum, które zawiera zbiory prac ww. artysty.
O jakim budynku jest mowa w zagadce?


re 6.
Zagadkowa linia przebiega tuż przy murach historycznej fabryki, którą założył Jan Konstanty ... W jego pracowni głónie wyrabiono ozdoby stołowe, srebra, plafony. W latach I wojny światowej część maszyn z zakładu wywieziono do Rosji a podczas II wojny światowej część budynków podpalili i wysadzili okupanci. Dziś zwiedzając pozostałości tej fabryki wchodzi się w świat dawnej Warszawy - stare hale, uliczki, torowiska... Obecnie na terenie zakładów działają dwa muzea oraz teatr. Jak nazywały się niegdyś te zakłady?


re 5.
Na terenie Warszawy znajdowało się niegdyś blisko 40 fortów obronnych zbudowanych głównie przez rosjan. Dziś część z tych obiektów nie istnieje, a pozostałe są zapomniane i popadają w ruinę. Są również takie forty, które w części odrestaurowano np: fort widocznny na fot. z zagadki konkursowej lub fort Parysa (Bema) na Bemowie.
Konkursowa linia tramwajowa przebiega w pobliżu kilku pozostałych fortów a w jednym szczególnym miejscu torowisko przebiega w miejscu, gdzie kiedyś był fort. Kilka fortów rozmyślnie rozebrano a gruz użyto do budowy okolicznych budyków. Właśnie taki los spotkał zagadkowy fort.
Po 1920 roku większość obiketów fortecznych otrzymało nowe nazwy, również ten ma dwie historyczne nazwy. Jaką nazwę miejską ma dziś miejsce, w którym stał niegdyś ten fort?


re 4.
a) Linia tramwajowa przejeżdża przez kilka wielkich placów Warszawy. Na jednym z nich stoi pomnik (1.) wybitnego Polaka dzieła słynnego niegdyś rzeźbiarza.
b) Na innym placu, przez który również przejeżdża dziś tramwaj linii 36, dawniej stał inny pomnik (2.), przez wielu uwżany za najpiękniejszy pomnik w Warsza- wie. Obecnie rekonstrukcja tego pomnika znajduje się w innej dzielnicy Warszawy a w miejscu, w którym stał pierwotnie ww. pomnik, jest dziś... torowisko tramwajowe. Jak nazywa się plac na którym pierwotnie do roku 44 stał drugi pomnik?
c) W Warszawie znajduje się jeszcze jednen pomnik rzeźbiarza (3.) oddalony od linii tramwajowej 36 o 5 minut drogi spacerem. "Warszawiacy uważali, że niezbyt udał się on rzeźbiarzowi" a jednak został ustawiony przed galerią. Pierwowzór tego pomnika (3.) znajduje się na grobie poświę- conym poległym żołnierzom na cmentarzu na powązkach.
Kto jest autorem opisanych wyżej pomników?


re 3.
a) "Z innym miejscem położonym obok trasy związana jest osoba, która... u schyłku XVIII... wieku... pracowała (do dziś można podziwiać jej artystyczne umiejętności) ...na Zamku Królewskim, z którego po zniszczeniach wojennych pozostał fragment ściany z oknem..."
b) Miejsce to pełni tę samą funkcję i leży w bliskim sąsiedztwie miejsca przedstawionego na jednej z 3-ch fotografii umieszczonych aktualnie na ntds.
c) Około 400 metrów w kierunku na północ od tego miejsca znajduje się pomnik upamiętniający miejsce elekcji kolejnych królów RP. Aż 10 z 12-tu elekcji odbyło się na pobliskich terenach. Tu też był wybrany ostatni król elekcyjny, który sprowadził osobę, o której mowa w punkcie a), na swój dwór.


re 2.
Nazwa przystanku na trasie linii ww. wzięła się od nazwy ulicy, zaś jej nazwa wzięła się od miejscowości, z której przeniosły się w XVII wieku siostry z klasztoru ss. brygidek.


re 1.
Przeważająca większość nazw warszawskich przystanków jest bezpośrednio związana z nazwami sąsiadujących ulic, placy, parków, budynków itd... Nazwy owych ulic, placów, parków są nadawane ku czci wybitnych, nieprzeciętnych ludzi (choć często nie wiemy kim oni byli i cóż takiego uczynili, że są patronami ulic, placów ....) Proszę podać nazwę przystanku znajdującego się na trasie konkursowej linii, która jest pośrednio związana z Górami Czarnymi w Dakocie.


Na stronie

Lista zwycięzców
Lista zagadek
Regulamin

 

 


LISTA UCZESTNIKÓW KONKURSU
stan po zakończeniu konkursu


 

lp. imię i nazwisko zdobyte punkty
1 Kasprzak Andrzej 25
2 Nowiński Piotr 22
3 Marzęda Małgorzata 21
4 Derlacz Dariusz 20
5 Stań Dawid 19
6 Masłowski Krzysztof 17
7 Sikora Katarzyna 14
8 Bronikowski Andrzej 10
9 Niedźwiecki Wojciech 9
10 Smogór Szymon 9
11 Szczecińska Magda 6
12 Szobski Paweł 5
13 Cygan Bartek 2
14 Omieciuch Łukasz 2
15 Gral Hubert 1
16 Szczubełek Piotr 1

 



  

 

Idź do rozdziału: zwycięscy - zagadki - regulamin -


LISTA ZAGADEK KONKURSOWYCH


 

Zagadka nr 15

I tak dobrnęliśmy do końca konkursu. Dziś przedstawiam ostatnią, piętnastą, zagadkę. Czternaście zagadkowych linii przejechało prawie całą sieć tramwajową. Prawie, bo pozostały jeszcze dwa nieduże odcinki torów. Tak też się składa, że jedna z linii tramwajowych zalicza na swojej trasie właśnie te brakujące odcinki. Linia jest długa i dosyć kręta. Łączy dwie skrajne dzielnice Warszawy. W otoczeniu trasy znajdują się znane budynki i budowle, ulice mają znamienitych patronów.
Zdjęcia nie przedstawiają bardzo znanych obiektów, a zgodnie z umową, pokazują okolice pętli i coś "z drogi".

powiększ powiększ powiększ
Pętla tramwajowa Huta. Rondo Radosław. Perspektywa ul. Jana Pawła II. Widok na ul. Puławską z pętli tramwajowej Wyścigi.

 

Prawidłowa odpowiedź: Linia tramwajowa nr 33. Trasa linii przebiega między pętlami (krańcami) Huta przy ul. Nocznickiego na Bielanach i Wyścigi przy ul. Puławskiej na Mokotowie wzdłuż ulic Wólczyńskiej, Broniewskiego, Jana Pawła II, Chałubińskiego, Al. Niepodległości, Rakowieckiej, Wołoskiej, Woronicza i Puławskiej. Czas przejazdu: około 60 minut.

Prawidłowe odpowiedzi przysłali i punkty otrzymali: Andrzej Kasprzak, Piotr Nowiński, Małgorzata Marzęda, Dariusz Derlacz, Katarzyna Sikora, Andrzej Bronikowski, Dawid Stań i Krzysztof Masłowski.
Nazwiska podałem w kolejności napływania odpowiedzi.

 

 

Zagadka nr 14

Już przedostatnia zagadka w tym semestrze. Tym razem trafiła się dosyć ciekawa linia, szczególnie w historii przebiegu jej trasy. W latach 30-tych ubiegłego wieku łączyła centrum Warszawy z Wilanowem. Po wojnie od 1950 r. łączyła Śródmieście z Pragą, Górny Mokotów z Pragą a następnie Dolny Mokotów z Pragą (nie istniejącym już dziś torowiskiem od Puławskiej ulicami Goworki, Spacerową, Gagarina i Czerniakowską). Od 1973 r. przez 40 lat linia łączyła Ochotę z Północną Pragą. Przed trzema laty linia zmieniła znacznie trasę, którą lekko skorygowano na początku 2006 r.
Dla uniknięcia ew. nieporozumień wyjaśniam, że fotografie przedstawiają stan aktualny okolic pętli i środka trasy.

powiększ powiększ powiększ
Pętla tramwajowa na Kole. Trzy kamienne postacie na skwerze przy ul. Wenedów. Widok na ul. Annopol z wiaduktu nad trasą Toruńską.

 

Prawidłowa odpowiedź: Linia tramwajowa nr 2. Trasa linii przebiega między pętlami (krańcami) przy ul. Obozowej na Kole i przy ul. Annopol na Żeraniu Wschodnim wzdłuż ulic Dywizjonu 303, Radiowej, Powstańców Śląskich, al. Reymonta, Broniewskiego, Jana Pawła II, Słomińskiego, Starzyńskiego, Odrowąża, Budowlanej, Rembielińskiej i Annopol. Czas przejazdu: około 50 minut.

Prawidłowe odpowiedzi przysłali i punkty otrzymali: Małgorzata Marzęda, Dariusz Derlacz, Andrzej Kasprzak, Katarzyna Sikora, Dawid Stań, Andrzej Bronikowski i Krzysztof Masłowski.
Nazwiska podałem w kolejności napływania odpowiedzi.

 

 

Zagadka nr 13

Przy tej zagadkowej linii ograniczę się tylko do jednej naprowadzającej informacji. Moim zdaniem, kształt trasy linii, w dużym przybliżeniu, można przyrównać do znaku zapytania, oczywiście bez dolnej kropki. Mam nadzieję, że poniższe fotografie pomogą w zlokalizowaniu tej linii.

powiększ powiększ powiększ
Fragment nowego odcinka torów tramwajowych między pętlą Nowe Bemowo i ulicą Broniewskiego. Jeden z najstarszych wieżowców Warszawy, INTRACO, widziany z okolic Dworca Gdańskiego. Trasa linii 35 przebiega ulicą Stawki, z drugiej strony wieżowca. Pętla Banacha, w głębi zabudowa szpitala AM.

 

Spore zamieszanie wywołała ta zagadka. Osoby, które pierwsze przysłały odpowiedzi, nie zidentyfikowały prawidłowo zagadkowej linii. Większość typowała linię nr 2. W podpowiedzi powołałem się na podobieństwo trasy linii do znaku zapytania "?", nie wspomniałem o pozycji leżącej tego znaku, a trasa linii nr 2 tylko wtedy mogłaby przypominać "?".

 

Prawidłowa odpowiedź: Linia tramwajowa nr 35. Trasa linii przebiega między pętlami (krańcami) Nowe Bemowo przy ul. Powstańców Śląskich i Banacha przy ul. Banacha. wzdłuż ulic Broniewskiego, Jana Pawła II, Stawki, Andersa, Marszałkowską, Nowowiejską, Filtrową, Grójecką. Czas przejazdu: około 35 minut.

Prawidłowe odpowiedzi przysłali i punkty otrzymali: Andrzej Kasprzak, Małgorzata Marzęda, Dariusz Derlacz i Andrzej Bronikowski.
Nazwiska podałem w kolejności napływania odpowiedzi.

 

 

Zagadka nr 12

Trasa linii ma kształt zbliżony do bumerangu. Przebiega głównie trzema ulicami. Przy dwóch z tych ulic na początku ubiegłego wieku biegły tory kolejki wąskotorowej do podwarszawskich miejscowości zwane "ciuchcią" lub "samowarkiem". Szukając ciekawostek związanych z otoczeniem trasy zagadkowej linii natknąłem się na wzmiankę o pierwszej w Polsce operacji inżynierskiej polegającej na przesunięciu obiektu budowlanego. I jeszcze jedna informacja. W środku trasy znajduje się najstarszy zabytek tej części Warszawy, pochodzący z połowy XVII wieku, ufundowany przez króla Władysława IV. Poniższe fotografie mogą pomóc w zlokalizowaniu tej linii.

powiększ powiększ powiększ
Widok południowej rogatki na ulicy Grochowskiej na Pradze.
Klasycystyczne budynki dawnych rogatek grochowskich wzniesione zostały w 1823 roku przez Jakuba Kubickiego. Symetrycznie ustawione parterowe pawilony posiadają wgłębne portyki z 4 jońskimi kolumnami. Podczas poszerzania ulicy Grochowskiej w 1961 roku przesunięto o 10 m północną rogatkę. Była to pierwsza na terenie Warszawy tego typu operacja techniczna. Została przeprowadzona pod kierunkiem W. Makowskiego.
Kościół Najświętszej Matki Boskiej Loretańskiej w Warszawie przy ul. Ratuszowej na Pradze. Pierwotną kaplicę w postaci Domku Loretańskiego ufundował król Władysław IV, jako votum za skończoną wojnę z Turcją. Było to w latach 1640-44. Liczne wojny, powstania i zmiany zabudowy tego rejonu doprowadziły do zniszczenia sąsiadujących z kaplicą zabudowań klasztornych i kościelnych. W 1853 roku kaplicę obudowano w styku klasycystycznym wg projektu Alfonsa Kropiwnickiego. Obecny kształt świątynia otrzymała po odbudowie w latach 1945 i 1960. Estakada nad ul. Jagiellońską i Trasą Toruńską. Tu znajduje się pętla tramwajowa.
powiększ powiększ powiększ
Płaskorzeźba nad wejściem północnej rogatki na ulicy Grochowskiej. Klasycystyczna dzwonnica przy kościele Najświętszej Matki Boskiej Loterańskiej. Widok na Trasę Toruńską w kierunku wschodnim.

 

Wzdłuż południowej krawędzi ulicy Grochowskiej około roku 1900 wytyczono tory kolejki wąskotorowej do Wawra. Od 1914 roku kolejkę zwaną popularnie "ciuchcią" lub "samowarkiem" przedłużono do Otwocka i Karczewa. Linia ta funkcjonowała do 1952 roku. Główny dworzec kolejki mieścił się w pobliżu mostu Kierberzia, dziś Śląsko-Dąbrowskiego. Z tego dworca można było również dojechać do Jabłonny. Linia biegła wzdłuż Wybrzeża Helskiego i dzisiejszej ulicy Jagiellońskiej.

 

W latach 1977-1981 zbudowano most im. gen. Stefana Grota-Roweckiego, roboczo zwany Toruńskim, największy warszawski most, stanowiący część projektowanej Trasy Toruńskiej, jako fragment północno-zachodniej obwodnicy Warszawy. Most jest inny, niż pierwotnie zakładano. Projekt został zmieniony ze względów finansowych, ponieważ nie było pieniędzy na dwa pylony, do których miał być podwieszony. Most ma dwie niezależne konstrukcje z czterema pasami ruchu każda. Konstrukcję nośną mostu stanowią 2 stalowe całkowicie spawane belki, 7-sprzęgłowe długości całkowitej 645 metrów i wysokości 4,2 m. Główna podpora mostowa posadowiona jest na kesonie, pozostałe na palach. Najszerszy ze wszystkich mostów na Wiśle ma dwie 4 pasmowe jezdnie po 18 metrów każda, oddzielone czterometrowym prześwitem. Długość mostu razem z estakadami dojazdowymi wynosi około 1300 metrów.

 

Prawidłowa odpowiedź: Linia tramwajowa nr 21. Trasa linii przebiega ulicami Pragi: Grochowską, Zamoyskiego, Targową, Targową, Ratuszową, Jagiellońską. Czas przejazdu: około 27 minut.

Prawidłowe odpowiedzi przysłali i punkty otrzymali: Małgorzata Marzęda, Piotr Nowiński, Dariusz Derlacz, Andrzej Kasprzak, Katarzyna Sikora, Wojciech Niedźwiecki, Krzysztof Masłowski, Dawid Stań, Andrzej Bronikowski.
Nazwiska podałem w kolejności napływania odpowiedzi.

 

 

Zagadka nr 11

Zaczynamy już trzecią połówkę, może trzeciówkę a może jednak trzwiartkę - no właśnie, jak to nazwać? Trzecia i ostatnia piątka zagadek przed nami.
Zbliża się okres świąteczny, sporo wolnego czasu, do następnej zagadki całe dwa tygodnie. Pomyślałem więc o podwójnej zagadce.
Dwie linie średniej długości mają pętle w trzech dzielnicach a w czwartej krótki odcinek wspólny między dwoma przystankami. Przy obu trasach można znależć mnóstwo różnych pomników. Fragmenty dwóch z nich przedstawiają fotografie.

powiększ powiększ powiększ
Fagment pomnika. Widok z ul. Jaktorowskiej. Fragment obeliska elekcyjnego.
powiększ powiększ powiększ
Pomnik Czynu Zbrojnego Polonii Amerykańskiej u wylotu Al. Wojska Polskiego. Tablica na cokole pomnika. Obelisk upamiętniający miejsce elekcji i wyborów królów polskich.

 

Na dawnym polu elekcyjnym, na warszawskiej Woli, wzniesiono w 1997 r. obelisk upamiętniający miejsce, gdzie w ciągu dwóch stuleci (1575-1764) odbywały się barwne wybory monarchów Rzeczpospolitej Obojga Narodów. Ostatnim wybranym w tym trybie był Stanisław August Poniatowski. 27 sierpnia 1764 roku, jako kandydat Familii (stronnictwa Czartoryskich), przy nielicznym udziale szlachty i zdecydowanym poparciu wojsk rosyjskich Katarzyny II, został podczas elekcji wybrany królem Polski. 25 listopada 1764 roku arcybiskup gnieźnieński i prymas Polski Władysław Łubieński koronował go na króla Polski w kolegiacie św. Jana w Warszawie.

 

Prawidłowa odpowiedź: Linie tramwajowe nr 20 i 27. Trasa linii 20 przebiega z Pl. Narutowicza (Ochota) ulicami: Grójecką, Towarową, Okopową, Al. Solidarności, Młynarską, Obozową, Dywizjonu 303, Kaliskiego (Bemowo). Czas przejazdu: około 35 minut. Trasa linii 27 przebiega ulicami: (Żoliborz)Słowackiego, Ks. Popiełuszki, Al. Jana Pawła II, Okopową, Al. Solidarności, Wolską, Połczyńską, Powstańców Śląskich (Bemowo). Czas przejazdu: około 40 minut. Linie mają wspólny odcinek między przystankami Okopowa i DT Wola w dzielnicy Wola. Obie linie mają pętle w dzielnicy Bemowo oraz w dzielnicy Żoliborz lub Ochota.

Prawidłowe odpowiedzi przysłali i punkty otrzymali: Andrzej Kasprzak, Dawid Stań, Piotr Nowiński, Krzysztof Masłowski, Małgorzata Marzęda, Dariusz Derlacz.
Nazwiska podałem w kolejności napływania odpowiedzi.

 

 

Zagadka nr 10

Z datą zagadki związane są dwa wydarzenia, które miały miejsce co najmniej kilkadziesiąt lat temu w Warszawie. Miejsca i osoby tych wydarzeń niech posłużą jako wskazówki do odgadnięcia trasy linii tramwajowej.

powiększ powiększ powiększ
Widok pętli tramwajowej na ulicy Czynszowej na Pradze. Dworzec Kolei Warszawsko-Wiedeńskiej. 1890 r. Rys. S. Wolskiego. 11 grudnia 1922 roku miało miejsce zaprzysiężenie Gabriela Narutowicza na Prezydenta RP. W dniu 16 grudnia 1922 r. o godz. 12-tej Gabriel Narutowicz zginął w zamachu w galerii "Zachęta".
powiększ powiększ powiększ
Tablica upamiętniająca otwarcie pierwszej linii tramwaju konnego w Warszawie. Ul. Inżynierska na Pradze. Budynek d. zajezdni autobusowej. Ulica Marszałkowska w 1867 roku. Rys. W. Gersona. 9 grudnia 2002 r. w 80-tą rocznicę zaprzysiężenia Gabriela Narutowicza na I Prezydenta RP odsłonięty został pomnik na placu jego imienia w Warszawie. Pomnik jest kopią popiersia znajdującego się w auli im. Narutowicza na Politechnice Warszawskiej. Autorem popiersia jest Edward Wittig.

 

Prawidłowa odpowiedź: Linia tramwajowa nr 32. Trasa linii przebiega ulicami: (Praga) Czynszową, Stalową, 11 Listopada, Targową, Al. Solidarności, Okopową, Towarową, Grójecką, Pl. Narutowicza (Ochota). Czas przejazdu: około 25 minut.

Prawidłowe odpowiedzi przysłali i punkty otrzymali: Andrzej Kasprzak, Krzysztof Masłowski, Piotr Nowiński, Wojciech Niedźwiecki, Małgorzata Marzęda, Dariusz Derlacz, Dawid Stań, Andrzej Bronikowski, Katarzyna Sikora.
Nazwiska podałem w kolejności napływania odpowiedzi.

 

 

Zagadka nr 9

Kolejna linia ma trasę nie przekraczającą Wisły. Łaczy dwie dzielnice tej części Warszawy. Jej trasa w częściach pokrywa się z trasami z poprzednich zagadek. Musiałem więc wybrać inne charakterystyczne obiekty przy "zagadkowej" linii. Dodam tym razem komentarz do trzeciego zamieszczonego niżej zdjęcia. Na obrzeżach parku, którego teren należał do posiadłości, stoi osiemnastowieczny dworek. Losy jego wiążą się ze znanymi postaciami tamtego okresu. Można znaleźć informacje, że tu mieścił się sztab gen. Chłopickiego podczas bitwy ... w 1831 roku. Z dworkiem związany jest też pewien fragment życia pisarki, której jedna z powieści miała kilka ekranizacji filmowych. Obecnie budynek rozbrzmiewa muzyką.
Mam nadzieję, że zamieszczone poniżej fotografie pomogą w zidentyfikowaniu linii.

powiększ powiększ powiększ
Annopol
Pętla tramwajowa. Widok na zachód. W oddali kominy elektrociepłowni Żerań. Na pierwszym planie ogródki działkowe wewnątrz torów pętli.
Ulica Targowa - widok z przystan ku na ulicy Zamoyskiego
obok Teatru Powszechnego i zakładów produkujących wyroby wedlopodobne (mogę tak powiedzieć, bo jadałem wyroby czekoladowe ZPC 22 Lipca d. E. Wedel, które były o klasę smaczniejsze).
Dworek z końca XVIII wieku był własnością między innymi rodzin Poniatowskich, Odrowąża-Pieniążka i Osterloffów. Po roku 1914 powstała tu jedna z pierwszych w Warszawie polskich szkół, w której pobierała naukę Pola Gojawiczyńska, autorka powieści Dziewczęta z Nowolipek. Obecnie w budynku mieści się Państwowa Szkoła Muzyczna Nr 3 im. Juliusza Zarębskiego.

 

Prawidłowa odpowiedź: Linia tramwajowa nr 3. Trasa linii przebiega ulicami: Annopol, Rembielińską, Budowlaną, Odrowąża, 11 Listopada, Targową, Zamoyskiego, Grochowską. Czas przejazdu: około 40 minut.

Prawidłowe odpowiedzi przysłali i punkty otrzymali: Piotr Nowiński, Dawid Stań, Katarzyna Sikora, Małgorzata Marzęda, Dariusz Derlacz, Andrzej Kasprzak, Wojciech Niedźwiecki, Andrzej Bronikowski, Krzysztof Masłowski i Szymon Smogór.
Nazwiska podałem w kolejności napływania odpowiedzi.

 

 

Zagadka nr 8

Przygotowywałem na dziś inną zagadkę, ale dostrzegłem w zgromadzonym materiale ciekawe zbieżności dat, które wykorzystam w odpowiednim momencie.
A na razie ósma zagadka. Pierwsze zdjęcie jest moje własne. Pozostałe dwie ilustracje zaczerpnąłem z internetu. Do trzeciej ilustracji należy dodać podpis "A oto przed nami najsłynniejsza przestrzeń B...".
Mam nadzieję, że zamieszczone poniżej fotografie pomogą w zidentyfikowaniu linii.

powiększ powiększ powiększ
Bazylika Najświętszego Serca Jezusowego przy ul. Kawęczyńskiej.
Wybudowana w latach 1907-1923; trójnawowa - stanowi dzisiaj jedną z najokazalszych budowli sakralnych stolicy. Projektantami świątyni byli Łukasz Wolski i Hugo Kudera, a fundatorami Maria i Michał Radziwiłłowie. Jest wzorowana na rzymskiej bazylice św. Pawła.
W 1923 roku kościół konsekrował kardynał Aleksander Kakowski, a papież Pius XI wyniósł ją do godności bazyliki mniejszej.
W 1991 roku papież Jan Paweł II otworzył tu obrady II synodu Krajowego.

::Żródło::
Wyrób czekoladopodobny
z dawnych lat.
Producent:
ZPC 22 Lipca d. E. Wedel
NAJLEPSZA Z MOŻLIWYCH, czyli przestrzeń Banacha
... W roku 1983, podczas Międzynarodowego Kongresu Matematyków (kongresy takie są zwoływane co cztery lata, powierzenie danemu krajowi ich organizacji to wielki zaszczyt), odbywającego się w Warszawie, kilku matematyków zagranicznych dowiedziało się, że istnieje w tym mieście ulica Banacha, na której jeden z tramwajów ma swój końcowy przystanek. Koniecznie chcieli tę ulicę zobaczyć, udali się więc na nią owym tramwajem. Gdy dotarli do końca, okazało się, że znajduje się tam sporej wielkości nie zabudowany obszar. Stwierdzili wówczas zgodnie, że nie jest to "ulica Banacha", ale raczej "przestrzeń Banacha"...

Rysunek do anegdoty o "przestrzeni Banacha"
::Żródło anegdoty i rysunku::

 

Prawidłowa odpowiedź: Linia tramwajowa nr 7. Trasa linii przebiega ulicami: Kawęczyłską, Al. Tysiąclecia, Kijowską, Targową, Al. Zieleniecką, Al. Poniatowskiego, Al. Jerozolimskimi, Grójecką i Banacha. Czas przejazdu: około 35 minut.

Prawidłowe odpowiedzi przysłali i punkty otrzymali: Piotr Nowiński, Krzysztof Masłowski, Andrzej Kasprzak, Andrzej Bronikowski, Małgorzata Marzęda, Dariusz Derlacz, Szymon Smogór i Wojciech Niedźwiecki.
Nazwiska podałem w kolejności napływania odpowiedzi.

 

 

Zagadka nr 7

To już prawie półmetek. Tym razem do zamieszczonych poniżej zdjęć dodam tylko jedną informację. Linia przebiega niedaleko dwóch odległych od siebie miejsc noszących taką samą nazwę.
Staram się trzymać ustaleń regulaminu i zamieszczam zdjęcia z obu pętli tej linii.
Mam nadzieję, że zamieszczone poniżej fotografie pomogą w zidentyfikowaniu linii.

powiększ powiększ powiększ
Widok z pętli tramwaju 19 na północny odcinek ulicy Puławskiej. To zdjęcie chyba nie wymaga opisu, ale jeśli ktoś nie zna Warszawy, jest to fragment Gmachu Głównego Politechniki Warszawskiej widziany zza "ogrodzenia". Widok na pętlę tramwaju 19 przy ul. Broniewskiego na Piaskach.

 

Prawidłowa odpowiedź: Linia tramwajowa nr 19. Trasa linii przebiega ulicami: Puławską, Marszałkowską, Nowowiejską, al. Niepodległości, Chałubińskiego, al. Jana Pawła II i Broniewskiego. Czas przejazdu: około 45 minut.

Prawidłowe odpowiedzi przysłali i punkty otrzymali: Wojciech Niedźwiecki, Piotr Nowiński, Krzysztof Masłowski, Szymon Smogór, Andrzej Kasprzak, Dawid Stań, Katarzyna Sikora, Małgorzata Marzęda, Dariusz Derlacz, Paweł Szobski i Andrzej Bronikowski.
Nazwiska podałem w kolejności napływania odpowiedzi.

 

 

Zagadka nr 6

Linia "X" była w okresie międzywojennym minionego wieku linią nocną. W listopadzie 1945 roku na krótko, jeszcze na torze o szerokości 1525 mm, połączyła dwa warszawskie place. Jeden z tych placów ma za patrona obcokrajowca, nielubianego, ale docenianego za to, co zrobił dla rozwoju Warszawy. Jego grób jest utrzymywany i doglądany przez ważne warszawskie przedsiębiorstwo. Dziś trasa linii przebiega inaczej, ale wyżej wspomniany plac można dostrzec z okien tramwaju.
Mam nadzieję, że zamieszczone poniżej fotografie pomogą w zidentyfikowaniu linii.

powiększ powiększ powiększ
U zbiegu obecnych ulic Górczewskiej i Powstańców Śląskich powstał w latach 1952-55 kompleks parterowych drewnianych domków przezna- czony dla budowniczych Pałacu Kultury i Nauki. Po zakończeniu budowy całe osiedle zostało przekazane warszawaskim uczelniom i nazwane Akademickim Osiedlem "Przyjaźń". Mieszkali na nim studenci oraz pracownicy z różnych uczelni. W centrum osiedla funkcjonował prężny klub studencki "Karuzela". Warunki mieszkaniowe nie były najlepsze, ale rekompensował to niepowta- rzalny klimat, swoboda, zieleń, obiekty sportowe. Dziś tylko kilka domków pełni funkcje akademików. Przy ul. Wolskiej 140 na Cmentarzu Prawosławnym został znajduje się grób Sokratesa Starynkiewicza, rosyjskiego generała, prezydenta Warszawy w latach 1875-1892. Starynkiewicz zasłużył się dla miasta m.in. budową filtrów, sieci wodociągów i kanalizacji, bruko- wanymi nawierzchniami wielu ulic oraz wprowadzeniem tramwajów konnych. Jak można zauważyć na fotografii grobem byłego prezy- denta opiekuje się Miejskie Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji. W Warszawie jest plac Starynkiewicza utworzony w 1893 roku między ulicami Lindleya i Koszykową oraz Al. Jerozolim- skimi. Z placu jest widok na główną bramę warszawskich filtrów. Widok na węzeł komunikacyjny Mokotowa (ul. Wołoska, ul. Marynarska, ul. Rzymowskiego i Al. Lotników). Po lewej stronie Galeria Mokotów. Na pierwszym planie podwieszona kładka dla pieszych. Niedawo, po wielkich kłopotach projektowo-wykonawczych oddany został do użytku wiadukt drogowy umożliwiający bezkolizyjny przejazd z ulicy Rzymowskiego w ulicę Marynarską.

 

Prawidłowa odpowiedź: Linia tramwajowa nr 10. Trasa linii przebiega ulicami: Górczewską, Powstańców Śląskich, Połczyńską, Wolską, Skierniewicką, Kasprzaka, ProstąAl. Jana Pawła II, Chałubińskiego, Al. Niepodległości, Pakowiecką, Wołoską, Marynarską. Czas przejazdu: około 55 minut.

Prawidłowe odpowiedzi przysłali i punkty otrzymali: Małgorzata Marzęda, Dariusz Derlacz, Andrzej Kasprzak, Krzysztof Masłowski, Piotr Nowiński, Wojciech Niedźwiecki, Dawid Stań, Andrzej Bronikowski, Magdalena Szczecińska i Szymon Smogór
Nazwiska podałem w kolejności napływania odpowiedzi.

 

 

Zagadka nr 5

Zła pogoda popsuła mi troszkę przygotowanie tej zagadki. Objazd trasy zacząłem od bliższego końca, gdzie stoi od 1823 roku żeliwny obelisk z dziewięcioma odlewami płaskorzeźb. Obelisk upamiętnia pewne wydarzenie (fot.1). W środku trasy deszcz był tak duży, że miałem kłopot ze znalezieniem obiektu do zrobienia zdjęcia. A miał to być głaz pamiątkowy ufundowany w 1938 roku przez Zarząd Miejski Warszawy. Miejsce położenia głazu może ułatwić fot.2. Przemoknięty, darowałem sobie jazdę na drugi koniec trasy, zwłaszcza że obiekt, który przedstawiam w zagadce, stoi w pewnym oddaleniu od przystanku. Posłużę się więc rysunkiem Romana Szałasa z Przewodnika turystycznego (fot.3).
I na koniec jedno wyjaśnienie. Wszystkie trzy przedstawione obiekty związane są w różny ale ważny sposób z Wielkim Polakiem przełomu wieków XVIII i XIX.

powiększ powiększ powiększ
Żeliwny obelisk, ustawiony z inicjatywy Stanisława Staszica, upamiętniający budowę szosy brzeskiej w 1821 roku. Jeden z fortów Cytadeli, Fort Władimira (zwany w okresie międzywojennym Fortem Legionów). Kościół kamedułów na Bielanach. Rysunek Romana Szałasa z Przewodnika turystycznego.
powiększ powiększ powiększ
Na Klasztornej Górze pokamedulski zespół klasztorny z kościołem. Dziś mieści się tu Uniwersytet Kardynała Stefana Wyszyńskiego. Niedzielna msza. Fasadę kościoła zdobi herb Polski i Litwy oraz figury patronów zakonu św. Romualda i św. Benedykta. Wewnątrz kościoła w niszy za tablicą pamiątkową ukryte są urny z sercami króla Michała Korybuta Wiśniowieckiego i jego matki. Przy północnej ścianie kościoła znajduje się grób Stanisława Staszica, gdzie został pochowany w 1826 roku. Hrubieszowskie Towarzystwo Rolnicze w 50 rocznicę śmierci Staszica ufundowało pomnik nagrobny. Ja miałem okazję zdawać maturę w Liceum Ogólnokształcącym im. Stanisława Staszica w Hrubieszowie.
powiększ powiększ powiększ
Przygotowując zagadkę posłużyłem się informacją zawartą w Przewodniku turys- tycznym Karola Mórawskiego i Wiesława Głębockiego, wydanym przez Krajową Agencję Wydawni- czą w 1982 roku. Oto istotny fragment: Tu, w pobliżu Wisłostrady położony jest głaz pamiątkowy dla uczczenia pracy nauczycieli ze znamiennym tekstem Stanisława Staszica: Takie Rzeczypospolite będą - jakie ich młodzieży chowanie. Głaz ufundowany w 1938 r. przez Zarząd Miejski m. st. Warszawy zniszczony został w 1944 r. przez okupanta, a w 1958 r. wzniesiony ponownie przez Radę Narodową m. st. Warszawy. Nie dotarłem wcześniej do głazu i nie sprawdziłem danych z przewodnika. Nie znalazłem opisu głazu w internecie. Wielce zdumiałem się tym, co zobaczyłem. Oto napis na frontowej stronie głazu:
ODRODZIĆ DUSZE LUDZKIE
ZMIENIĆ CZŁOWIEKA
ZROBIĆ GO LEPSZYM
POTĘŻNIEJSZYM I SILNIEJSZYM
OTO WASZE ZADANIE
JÓZEF PIŁSUDSKI
KU UCZCZENIU PRACY NAUCZYCIELSTWA STOLICY W 20 ROCZNICĘ ODZYSKANIA NIEPODLEGŁOŚCI
ZARZĄD MIEJSKI
1938, ROK
Skąd w przewodniku Staszic? Już chciałem wracać, kiedy coś mnie skłoniło do zerknięcia z drugiej strony, zasłoniętej żywopłotem. I oto napis na drugiej stronie głazu:
TAKIE
RZECZYPOSPOLITE BĘDĄ
JAKIE ICH MŁODZIEŻY
CHOWANIE
STASZIC
KU UCZCZENIU
PRACY NAUCZYCIELI
PREZYDIUM RADY NARODOWEJ
M.ST. WARSZAWY

Ustawiając głaz powtórnie w 1958 roku przygotowano inną, poprawniejszą politycznie treść. Gdzie umieszczono nową treść i jak ustawiono głaz, polecam sprawdzić osobiście.

Zdanie "Zawsze takie Rzeczypospolite będą, jakie ich młodzieży chowanie" jest autorstwa Jana Zamoyskiego i pochodzi z aktu fundacyjnego Akademii Zamojskiej, założonej w 1600 roku.
Natomiast Stanisław Staszic, który uważał, że wychowanie jest czynnikiem określającym przyszłość społeczeństwa i kierunek jego rozwoju, rozdział "Edukacja" w "Uwagach nad życiem Jana Zamoyskiego..." rozpoczął tymi słowami wielkiego kanclerza.
Stąd zapewne wiele osób na słowa "Takie Rzeczypospolite będą ...." odpowiada "Staszic".
6 listopada miała miejsce 251 rocznica urodzin Stanisława Staszica.

 

Prawidłowa odpowiedź: Linia tramwajowa nr 6. Trasa linii przebiega ulicami: Pstrowskiego, Marymoncką, Słowackiego, Mickiewicza, Andersa, Mostem Gdańskim, Jagiellońską Targową, Zamoyskiego i Grochowską. Czas przejazdu: około 55 minut.

Prawidłowe odpowiedzi przysłali i punkty otrzymali: Piotr Nowiński, Dawid Stań, Andrzej Kasprzak, Krzysztof Masłowski, Katarzyna Sikora, Andrzej Bronikowski, Małgorzata Marzęda, Dariusz Derlacz i Szymon Smogór.
Nazwiska podałem w kolejności napływania odpowiedzi.

 

 

Zagadka nr 4

Tym razem trasa linii nie jest tak pokręcona jak w poprzedniej zagadce, raczej jest prosta. I choć wydaje się długa, na jej pokonanie wystarczy tylko pół godziny. Trzy zamieszczone poniżej fotografie powinny pomóc w odgadnięciu numeru tej linii, choć nie przedstawiają miejsc bardzo znanych, których nie brakuje na jej trasie. Jako uzupełnienie dodam trzy opisy.
1. Dwie pierwsze fotografie przedstawiają budynki zaprojektowane przez jedną osobę i wzniesione w latach 1935-1938. Budynki położone są prawie na dwóch krańcach linii. Pierwszy powstał dla Państwowego Zakładu Ubezpieczeń Wzajemnych a drugi dla rodziny producenta słodyczy Wedla. Są interesującym przykładem architektury funkcjonalnej. Ciekawe szczególnie dla mnie jest nazwisko projektanta wspomnianych budynków.
2. Trzecia fotografia została wykonana na jednej z pętli tramwajowych "zagadkowej" linii.
3. Trzeba jeszcze dodać, że linia tramwajowa ma kilka przystanków wspólnych z linią metra, przebiega obok kilku znanych parków, kilku kin (jedno właśnie zakończyło żywot), kilku hoteli i kilku kościołów. Patronami kilku ulic na trasie są wielcy Polacy.

powiększ powiększ powiększ
Przy ulicy Mickiewicza pod numerem 34/36 stoi budynek o ciekawej architekturze międzywojennej XX wieku. Projektował Juliusz Żórawski dla Państwowego Zarządu Ubezpieczeń Wzajemnych. Budynek został wzniesiony w 1938 roku. Przy ulicy Puławskiej w okolicy ulicu Madalińskiego stoją tzw. domy Wedla, wzniesione w latach 30-tych XX wieku. Dom pod numerem 26 wzniesiony został w latach 1035-37 dla rodziny producenta słodyczy przez Juliusza Żórawskiego. Ten dom jest również ciekawym przykładem architektury funkcjonalnej. Widok z pętli tramwajowej "Wyścigi" na budynki Uniwersytetu Warszawskiego.

 

Prawidłowa odpowiedź: Linia tramwajowa nr 36. Trasa linii przebiega ulicami: Mickiewicza, Andersa, Marszałkowską i Puławską. Czas przejazdu: około 40 minut.

Prawidłowe odpowiedzi przysłali i punkty otrzymali: Dawid Stań, Szymon Smogór, Andrzej Kasprzak, Piotr Nowiński, Katarzyna Sikora, Wojciech Niedźwiecki, Małgorzata Marzęda, Dariusz Derlacz, Magdalena Szczecińska, Paweł Szobski, Hubert Gral, Andrzej Bronikowski, Krzysztof Masłowski.
Nazwiska podałem w kolejności napływania odpowiedzi.

 

 

Zagadka nr 3

Trasa linii ma kształt zbliżony do litery U. Trzy zamieszczone poniżej fotografie przedstawiają charakterystyczne miejsca położone obok tej trasy. Jako ich uzupełnienie dodam dwa opisy.
1. Na trasie jest rondo, którego nazwa nie wiąże się ze znaną osobą ani wydarzeniem, za to zapewne jest związana ze skomplikowanym układ komunikacyjnym tego miejsca.
2. Z innym miejscem położonym obok trasy związana jest osoba, która w latach dwudziestych XX wieku mieszkała na Zamku Królewskim, z którego po zniszczeniach wojennych pozostał fragment ściany z oknem tego mieszkana.

powiększ powiększ powiększ
Dawny Cmentarz Żydowski położony u zbiegu ulic Odrowąża i Św. Wincentego na Pradze. Założony w 1780 roku przez królewskiego bankiera Szmula Zbytkowera funkcjonował do lat 20-tych XX wieku. W latach 50-tych XX wieku wraz z reorganizacją ogrodu zoologicznego wybudowano przy al. Świerczewskiego (obecnie Solidarności) wybieg dla niedźwiedzi brunatnych. Do dziś miejsce to wzbudza spore zainteresowanie zwłaszcza dzieci. W ostatnich latach był pomysł zlikwidowania wybiegu i pozyskania terenu pod budowę biurowca. Jak na razie, na szczęście, pomysł nie jest realizowany. Brama cmentarza Ewangelicko-Reformowanego (Kalwińskiego) z tablicą erekcyjną. Na tym cmentarzu pochowani zostali m.in. Anna German, Tola Mankiewiczowa, Jeremi Przybora, Hanna Skarżanka i Stefan Żeromski. Tu też znajduje się grobowiec rodzinny Marconi.
powiększ powiększ powiększ
Widok zachowanych nagrobków na Dawnym Cmentarzu Żydowskim na Pradze. Widok cmentarza Ewangelicko-Reformowanego. Płyta na grobie Stefana Żeromskiego.

 

Prawidłowa odpowiedź: Linia tramwajowa nr 23. Trasa linii przebiega ulicami: (Białołęka) Annopol, Odrowąża, 11 Listopada, Al. Solidarności, Młynarską, Obozową, Radiową i Powstańców Śląskich (Bemowo). Czas przejazdu: około 50 minut.

Prawidłowe odpowiedzi przysłali i punkty otrzymali: Dariusz Derlacz, Dawid Stań, Andrzej Kasprzak, Krzysztof Masłowski, Szymon Smogór, Katarzyna Sikora, Piotr Nowiński, Magdalena Szczecińska i Małgorzata Marzęda, Paweł Szobski.
Nazwiska podałem w kolejności napływania odpowiedzi.

 

Zagadka nr 2

Tym razem zagadkowa linia łączy dzielnicę przemysłową z rejonem "naukowym" Warszawy. Na trasie tylko trzy razy następuje zmiana kierunku jazdy, zawsze pod kątem 90 stopni. Ponadto linia tramwajowa przecina dwukrotnie linię metra. Z otoczeniem linii mogą kojarzyć się następujące słowa: ciepło, polonez, hipopotam, Gdańsk, taras i marchewka.
Kiedyś linia o zagadkownym numerze łączyła Wolę z Sadybą po nieistniejącej już dziś trasie w ul. Goworki, Nowoparkowej (Gagarina), Czerniakowskiej i Powsińskiej.

powiększ powiększ powiększ
Widok z pętli "Kielecka" na perspektywę ulicy Rakowieckiej w kierunku ulicy Puławskiej. Śmiałe i oryginalne zadaszenie wyjścia na wysepkę przystankową "Dw. Gdański". Widok z mostu Gdańskiego na elektrociepłownię "Żerań".

 

Prawidłowa odpowiedź: Linia tramwajowa nr 16. Trasa linii przebiega ulicami: Rakowiecką, Al.Niepodległości, Chałubińskiego, Al. Jana Pawła II, Słomińskiego, Starzyńskiegi i Jagiellońską. Czas przejazdu 30-40 minut.

Prawidłowe odpowiedzi przysłali i punkty otrzymali: K. Sikora, P. Nowiński, M. Marzęda, A. Kasprzak, M. Szczecińska, D. Stań, K. Masłowski, D. Derlacz, P. Szobski, B. Cygan, Ł. Omieciuch, W. Niedźwiecki i Szymon Smogór.
Nazwiska podałem w kolejności napływania odpowiedzi.

 

Zagadka nr 1

Linia łączy dwie "wylotowe" dzielnice Warszawy. W pobliżu obu pętli położone są centra handlowe. Mniej więcej w połowie długości trasy linia przecina Wisłę a w trzech czwartych długości także linię kolejową. Przebiega obok parku, stadionu, centrum biznesowego, przystanków kolejowych i ... palmy. Torowisko położone jest zarówno na środku jezdni jak i po obu jej stronach a także po jednej z jej stron.

powiększ powiększ powiększ
Pętla tramwajowa na Pradze przy ul. Jubilerskiej. Kładka dla pieszych nad ul. Grochowską. W głębi widoczne centrum handlowe KING CROSS. Widok z mostu Poniatowskiego na most kolejowy średnicowy i most Świętokrzyski. Pętla tramwajowa na Okęciu. Widok na centrum handlowe OBI i port lotniczy im. F. Chopina.

 

Prawidłowa odpowiedź: Linia tramwajowa nr 9. Trasa linii przebiega ulicami: Grochowską, Waszyngtona, Al. Jerozolimskimi, Grójecką i Al. Krakowską. Czas przejazdu 45-50 minut.

Prawidłowe odpowiedzi przysłali i punkty otrzymali: K. Sikora, M. Szczecińska, D. Stań, P. Szobski, P. Nowiński, Ł. Omieciuch, P. Szczubełek, K. Masłowski, B. Cygan, M. Marzęda, D. Derlacz i A. Kasprzak.
Nazwiska podałem w kolejności napływania odpowiedzi.

 

 

Idź do rozdziału: zwycięscy - zagadki - regulamin -


REGULAMIN


 

Konkurs jest skierowany przede wszystkim do moich studentów. Zapraszam również do zabawy wszystkich chętnych, którzy dotrą na moją stronę.
Odpowiedzi należy przesyłać na mój adres e-mailowy. Prawidłowe odpowiedzi nadesłane w ciągu tygodnia od dnia opublikowania zagadki będą nagradzane punktami. Autorzy pierwszych trzech prawidłowych odpowiedzi otrzymają po dwa punkty, pozostałe osoby po jednym punkcie. Tak więc do zdobycia będzie maksymalnie 30 punktów.
W pierwszym e-mailu należy podać również swoje dane: moi studenci - imię i nazwisko, nazwę przedmiotu, semestr, grupę; pozostali, jeśli chcą brać udział w rozdaniu nagród, mogą przesłać dane adresowe (tylko do mojej wiadomości).

SZ

 

 

Idź do rozdziału: zwycięscy - zagadki - regulamin -

 

Copyright © 2005 Żurawski Stanisław
All rights reserved