nie tylko DROGI SZYNOWE - www.szurawski.il.pw.edu.pl
STRONA GŁÓWNA 

Ostatnie uaktualnienie
18 czerwca 2003 r.


Od października do stycznia przedstawiłem 15 zagadek o różnej tematyce (literackie, przyrodnicze, muzyczne i techniczne). Otrzymałem 122 odpowiedzi, z tego aż 105 poprawnych.
Rozdałem 48 punktów wśród 16 osób, dwie osoby zdobyły po 9 punktów, pozostałe od 1 do 6 punktów.
Dziękuję wszystkim uczestnikom. Zapraszam na kolejne zagadki w semestrze letnim.

KONKURS
2002/2003

 

Lista zwycięzców
Lista zagadek
Regulamin

 

 


LISTA ZWYCIĘZCÓW (alfabetycznie) po 29 zagadkach


 

lp. imię i nazwisko zdobyte punkty
1 BARCZ KRZYSZTOF 3
2 BEŁDOWSKI ŁUKASZ 1
3 CHODAKOWSKA MAGDA 5
4 DOMASIEWICZ AGNIESZKA 12
5 JAROŃ ARTUR 1
6 JAROŃSKI ANDRZEJ 1
7 JEZIERSKA DOMINIKA 1
8 JUSEWICZ PIOTR 1
9 KOMORZYCKI TOMASZ 1
10 MALISZEWSKI MACIEJ 2
11 MROZOWSKI MICHAŁ 22
12 NAJBERG MICHAŁ 1
13 PACAN GRZEGORZ 3
14 SZYMAŃSKI ŁUKASZ 6
15 WIERZBICKI JAROSŁAW 6
16 WŁODAREK PAWEŁ 9
17 WOŁOSZKA MONIKA 8

 

Idź do rozdziału: zwycięscy - zagadki - regulamin -


LISTA ZAGADEK ( z odpowiedziami )


 

Zagadka nr 13(28)

Przez wiele lat za największego konkurenta The Beatles uważany był zespół The Rolling Stones, który na swoich płytach nagrał jedną z kompozycji Beatlesów. Jak brzmi tytuł tego utworu?

ODPOWIEDŹ
Utwór "I Wanna Be Your Man"

Zagadka nr 14(29)

Na jakiej płycie zespołu The Beatles znajduje się utwór Back in the U.S.S.R. i czy zespół koncertował w byłym ZSRR?

ODPOWIEDŹ
Utwór "Back in the U.S.S.R." pochodzi z płyty The White Album" z 1968 roku. Zespół nie koncertował w bylym ZSRR, ale istnieje historia, jakoby zespół przez parę godzin był widziany na lotnisku w Moskwie i stąd właśnie powstała ta piosenka "Back in the U.S.S.R."...

Prawidłowe odpowiedzi przysłał tylko Michał Mrozowski i otrzymał kolejne punkty.

Zagadka nr 12(27)

Czy Polaków jest więcej od pozostałych obywateli państw wstępujących do UE (1.05.1004) i czy obszar Polski jest większy od obszaru pozostałych państw kandydujących do wstąpienia do UE (1.05.2004)?

ODPOWIEDŹ
Ludność Polski to 38 mln 609 tys. Ludność pozostałych krajów wstępujących do UE to 35 mln 925 tys. Tak więc Polaków jest więcej niż obywateli pozostałych krajów wstępujących do UE. Powierzchnia Polski to 312 685 km2. Powierzchnia pozostałych krajów wstępujących do UE to 425 231 km2. Tak więc powierzchnia Polski jest mniejsza niż powierzchnia pozostałych krajów wstępujących do UE.
Żródło : broszura " Tak dla Polski " wydana przez Kancelarię Prezydenta RP.

Prawidłową odpowiedź przysłał tylko Michał Mrozowski i otrzymał kolejny punkt.

Zagadka nr 11(26)

Z kim i z czym może kojarzyć się poniższy obrazek?

ODPOWIEDŹ
Pierwsze skojarzenie - San Francisco. Drugie skojarzenie (do rymu) - ściernisko. Trzecie skojarzenie - Bank na ściernisku. Czwarte skojarzenie to zespół muzyczny Golec u Orkiestra i piosenka tego zespołu o tytule Ściernisco.

Odpowiedzi w kolejności przysłali i punkty otrzymali: Michał Mrozowski,Monika Wołoszka,Agnieszka Domasiewicz.

Zagadka nr 10(25)

Gdzie znajdują się i jakie mają długości:
- najdłuższy tunel komunikacyjny na świecie
- najdłuższy na świecie odcinek prosty (bez krzywych poziomych) linii kolejowej.

ODPOWIEDŹ
-najdłuższy tunel komunikacyjny na świecie: Seikan, najdłuższy na świecie kolejowy tunel podwodny. Oddany do użytku w marcu 1988, łączy japońskie wyspy Honsiu i Hokkaido. Długość 53,9 km, z czego 23,3 km znajduje się pod dnem cieśniny Tsugaru.
- najdłuższy na świecie odcinek prosty (bez krzywych poziomych) linii kolejowej: Australia - linia kolejowa "Indian Pacific" z Sydney do Perth - 478 km prostego toru. Odcinek znajduje się pomiędzy miastami Adelaide i Kalgoorlie, na bezludnym obszarze zwanym Nullarbor Plain. Cała linia liczy 4.352 km, tak wiec ten jeden prosty odcinek stanowi ponad 10% jej długości.

Odpowiedź przysłał tylko Michał Mrozowski i otrzymał kolejny punkt.

Zagadka nr 9/24

Pytanie:
Skąd i z jakiego okresu pochodzi najstarsza znaleziona pisanka ?

ODPOWIEDŹ
Wielkanocne pisanki są od najdawniejszych czasów nieodłączną częścią świątecznej tradycji. Jajka od tysiącleci były uważane za symbol odradzającego się życia. Uważano, że posiadają niezwykłą moc - chronią przed złem, gwarantują urodzaj, są symbolem płodności. Najstarsze pisanki mają 5 tysięcy lat. Zostały znalezione w Asharah w Egipcie. Także na ziemiach polskich nasi przodkowie malowali jajka zanim jeszcze Polska przyjęła chrzest. Pierwsze informacje o malowanych jajkach zawierają dzieła Owidiusza i Pliniusza. Około XVIII wieku powstały w Niemczech pierwsze znane opracowania monograficzne na ten temat.
Źródło: http://republika.pl/k_sidorczuk/wielkanoc.htm

Prawidłowe odpowiedzi w kolejności przysłali i zostali nagrodzeni:
Agnieszka Domasiewicz
Pierwsza pisanka pochodzi z III w p.n.e. z Azji Mniejszej. Było to strusie jajo, na którym wzór wydrapano rylcem.
Krzysztof Barcz
Najstarsza pisanka pochodzi z X wieku i została znaleziona w czasie wykopalisk w Ostrowiu.
Łukasz Szymański
Najdawniejsze pisanki, odnalezione przez archeologów, liczą sobie dobrze ponad 5.000 lat. Pochodzą z Asyrii. Wykopaliska dowiodły, że niewiele młodsze są pisanki starożytnych ludów Egiptu, Persji, Rzymu czy odległych Chin. Najstarsza polska pisanka sięga X wieku, a znaleziono ją w czasie wykopalisk w Ostrowiu. Jest wykonana niemal tą samą techniką, co współczesne cudeńka tej części regionu Śląska Opolskiego.
Michał Mrozowski
Najstarsze na świecie pisanki ze zdobionych rytem strusich jaj pochodzą z trzeciego tysiąclecia przed naszą erą i zostały znalezione w grobowcu w Asharah w obecnej Syrii. Malowanie jajek znane było w czasach cesarstwa rzymskiego. Wzmiankują o tym zwyczaju Owidiusz, Pliniusz i Juwenalis. U nas zaś - jak pisze Kadłubek charakteryzując wewnętrzną sytuację polityczną kraju - "Polacy z dawien dawna (...) bawili się z panami swymi jak z malowanymi jajkami". Owa zabawa, nazywana "na wybitki", "w bitki" lub "walatka", polegała na uderzaniu jednej pisanki o drugą - wygrywał ten, kto stłukł jajko przeciwnika. "Zwyczaj malowania jaj wielkanocnych był powszechny w narodzie" - pisze Gloger w Encyklopedii staropolskiej i podaje różne sposoby, do dziś zresztą stosowane, przygotowywania pisanek i kraszanek. "Farbują jaja w brezy-lii czerwonej i sinej, w odwarze z łupin cebuli, z kory dzikiej jabłoni, listków kwiatu malwy, kory olszowej, z robaczków czerwcem zwanych, w szafranie, krokoszu itd. Rysują jajko rozpuszczonym woskiem, aby farba miejsc powoskowanych nie pokryła. Rysowanie zowią Ťpisaniemť, stąd nazwa Ťpisankiť, tak jak dawnych Ťdzbanów pisanychť (...). Upowszechnione desenie mają swe nazwy od wzorów i podobieństw, rysują więc w gałązki, w drabinki, w wiatraczki, w jabłuszka, w serduszka, w kurze łapki itd. Jako narzędzi do pisania używają szpilek, igieł, kozików, szydeł, słomek i drewienek". Najdawniejsze polskie pisanki pochodzą z X wieku i wykonana była techniką batikową (Opole na Ostrówku), przyjmuje się, że zdobienie jaj było Słowianom znane już wcześniej.

Zagadka nr 8(23)

Jakie urządzenie przedstawia obrazek i skąd pochodzi jego nazwa ?

ODPOWIEDŹ
Gilotyna - przyrząd do ścinania głów, stosowany w czasie rewolucji francuskiej - wzięła swoją nazwę od lekarza Józefa Ignacego Guillotin (1739-1814), profesora anatomii. Radził on zastosować to narzędzie, znane już w XVI w. na południu Francji i we Włoszech, aby skrócić cierpienia skazańcom w czasie ekzekucji. Guillotin protestował zawsze przeciw używaniu jego nazwiska do określania "gilotyny".

Odpowiedzi w kolejności przysłali i punkty otrzymali: Michał Mrozowski, Agnieszka Domasiewicz, Monika Wołoszka, Łukasz Szymański i Krzysztof Barcz.

Zagadka nr 7(22)

Co przedstawia i skąd pochodzi poniższy obrazek?

ODPOWIEDŹ
Wąż zjadł słonia. Antoine de Saint-Exupery - Mały książę.

Odpowiedzi w kolejności przysłali i punkty otrzymali: Agnieszka Domasiewicz, Monika Wołoszka i Krzysztof Barcz.

Zagadka nr 6(21)

Wracam do zagadek związamych z muzyką.
Znalazłem takie oto zdanie: odchodzili młodo, szybko, niespodziewanie, w pełni sił i trochę przez czas, w jakim żyli, trochę przez własną głupotę lub słabość ... Przemknęli się przez świat rocka. Odeszli zbyt wcześnie, w większości w wieku około 27 lat.
Zadanie: Kim byli ci artyści? Proszę wymienić 3 nazwiska lub pseudonimy artystyczne.

ODPOWIEDŹ
Jimi Hendrix (1942-1970), Janis Joplin (1943-1970), Jim Morrison (1943-1971), Kurt Cobain (1968-1995).

Odpowiedzi w kolejności przysłali:Michał Mrozowski, Monika Wołoszka i Agnieszka Domasiewicz.
Nagrodzeni zostali: Agnieszka Domasiewicz, Michał Mrozowski i Monika Wołoszka.

Zagadka nr 5(20)

Różnym celom służyły wymienione poniżej budowle: pałace królewskie, świątynie, grobowce, a nawet mur obronny. Są to na ogół obiekty reprezentatywne dla epok, w których powstawały, i stanowiły w swoim czasie szczytowe osiągnięcia w zakresie architektury. Powstawały zasadniczo w całości, bez późniejszych większych przeróbek. Zabytki te, zachowane do dzisiaj, są przedmiotem podziwu turystów.
Zadanie: Proszę uszeregować budowle w kolejności ich powstawania.

ODPOWIEDŹ
Według mojej wiedzy kolejność powstawania budowli była następująca:
* Wielka Piramida - 2900 lat p.n.e.
* Pantenon - V w. p.n.e.
* Wielki mur chiński - III w. p.n.e.
* Koloseum - 80 r. n.e.
* Meczet Hagia Sofia - VI w. n.e.
* Alhambra - 1248-1354
* Eskurial - 1562-1584
* Mauzoleum Tadż Mahal - XVII w.

Odpowiedzi w kolejności przysłali:Michał Mrozowski, Monika Wołoszka i Agnieszka Domasiewicz. Odpowiedź Moniki Wołoszki jest prawidłowa, pozostałe odpowiedzi mają zmienioną kolejnośc Chińskiego Muru i Panteonu. Jednakże ze względu na różne interpretacje okresu powstawania Wielkiego Muru Chińskiego, uznaję pozostałe odpowiedzi za właściwe.
Nagrodzeni zostali: Agnieszka Domasiewicz, Michał Mrozowski i Monika Wołoszka.

Zagadka nr 4(19)

Kolejna zagadka o Warszawie.
Pytanie: Jakie jest pochodzenia nazwy ulicy Żurawiej?

ODPOWIEDŹ
Nazwę ulicy Żurawiej nadano w 1770 roku od rzeczki (strumyka) Żurawki płynącej z okolic obecnego Placu Starynkiewicza do ul. Książęcej. Rzeczka wypływała z bagien i wpływała do Wisły. Nad rzeczką rosły - nomen omen żurawiny. Źrodło "Encyklopedia Warszawy"

Prawidłowe odpowiedzi w kolejności przysłali:Michał Mrozowski, Monika Wołoszka i Agnieszka Domasiewicz.
Nagrodzeni zostali: Agnieszka Domasiewicz, Michał Mrozowski i Monika Wołoszka.

Zagadka nr 3(18)

W pakiecie biurowym MS Office wiele działań można wywołać tzw. skrótami klawiszowymi. Jest to sposób szybki i wydajny. Mimo upływu lat i dominacji myszy nie brakuje zwolenników korzystania z różnych skrótów klawiszowych.
Pytanie: Jakie działanie w edytorze WORD wywołuje kombinacja klawiszy Ctrl+5.

ODPOWIEDŹ
Ustawia 1,5 odstępu pomiędzy wierszami.

Prawidłowe odpowiedzi w kolejności przysłali:Michał Mrozowski, Agnieszka Domasiewicz i Monika Wołoszka.
Nagrodzeni zostali: Agnieszka Domasiewicz, Michał Mrozowski i Monika Wołoszka.

Zagadka nr 2(17)

Richard Feynman, amerykański fizyk, laureat nagrody Nobla, w 1963 roku był w Warszawie na konferencji astrofizycznej. Stąd też w liście do żony pisał między innymi:
w Warszawie warto zobaczyć jeden budynek... Kochanie, jest niesamowity! To najbardziej zwariowana potworność na ziemi!
Pytanie: O jakiej budowli myślał autor listu?

ODPOWIEDŹ
Oczywiście Richard Feynman zachwycał się Pałacem Kultury i Nauki, wówczas im. Józefa Stalina.

Prawidłowe odpowiedzi w kolejności przysłali:Michał Mrozowski i Agnieszka Domasiewicz.
Nagrodzeni zostali: Michał Mrozowski i Agnieszka Domasiewicz.

Zagadka nr 1(16)

Fragment listu do "Olesi" Becu. Dnia 25 lutego 1829 r.
Pomimo najtęższych mrozów podróż miałem bardzo przyjemną i prędką; jechałem pocztą i we dwa dni po wyjeździe z Krzemieńca, tak jakby ze snu obudzony, zobaczyłem się na ulicach Warszawy, ale za pierwszem mojem na te ulice wyjściem miałem niepospolity przypadek: para koni, unosząc powóz i pozbywszy się już stangreta, w szalonym pędzie przeskoczyły przez sanki, któremi ja jechałem, i przeskoczywszy przez nie, zaraz padły. Schylony aż do ziemi, cudem prawie niepojętym uniknąłem ich kopyt i ledwom się wyrwał z lejc, któremi mnie oplątały...
Z Warszawą tak mało jestem obeznany, że Ci nic o niej jeszcze donieść nie mogę, chyba to, że bez porównania ładniejsza od Wilna. Mam tu znajomy dom Kickich, który w Warszawie daleko większą, niż w Wilnie niegdyś, gra rolę. Panny Biszping bardzo się wypytywały o Ciebie...
Dotychczas smutno mi jeszcze w nowem mieście, tak mało mając znajomych i będąc tak od znajomych daleko.

Pytanie: Kto był autorem tego listu?

ODPOWIEDŹ
W Książce pamiątkowej (na uczczenie setnej rocznicy urodzin Adama Mickiewicza) ogłosił p. Ignacy Baliński jedenaście listów Julijusza Słowackiego), pisanych między rokiem 1828 a 1850 do przemieszkującej wtedy w Wilnie Aleksandry Becu, która, jako młodsza córka ojczyma poety, doktora Augusta Becu, wyszła następnie zamąż za doktora Józefa Mianowskiego, późniejszego rektora Szkoły Głównej warszawskiej. Znaczna większość - bo aż siedm - listów tych pisana jest z Warszawy.
Oba fragmenty, to jest treść pytania i odpowiedź, pochodzą z książki Ferdynanda Hoesicka - Warszawa. Luźne kartki z przeszłości syreniego grodu. Nakład księgarni św. Wojciecha, Poznań - Warszawa, 1920

Prawidłowe odpowiedzi w kolejności przysłali:Michał Mrozowski i Agnieszka Domasiewicz.
Nagrodzeni zostali: Michał Mrozowski i Agnieszka Domasiewicz.

Zagadka nr 15

Pytanie:
Jakie to miasto, jaka budowla i co szczególnego znajduje się w jej wnętrzu.?

ODPOWIEDŹ (najciekawsza)
Zdjęcie przedstawia Katedrę Św. Izaaka w Sankt Petersburgu. Wewnątrz Katedry znajduje się ogromny witraz z wizerunkiem Chrystusa. Oprócz tego w katedrze znajdują się 17 metrowe kolumny z czerwonego granitu, mozaika w 20 tysiącach kolorów i odcieni, ogromna ilość malowideł, ikony , obrazy i mozaiki wykonane przez największych mistrzów Rosji i Europy, freski na kopule wykonane przez Karla Buryllowa. Do dekoracji Katedry zużyto ponad 100 kilogramów złota. Należy dodać, żę wszystko w Katedrze zostało wykonane na ogromną sklalę i z niespotykanym rozmachem. Paweł Włodarek
 
Użyte do ilustracji zagadki fotografie pozwoliłem sobie pożyczyć od Piotra Sobolewa, autora wspaniałej strony Wędrowna kamera

Prawidłowe odpowiedzi w kolejności przysłali i zostali nagrodzeni: Paweł Włodarek i Agnieszka Domasiewicz.

Zagadka nr 14

Pytanie:
Pociąg dojeżdża do semafora świetlnego, na którym świecą się: światło zielone mrugające, światło pomarańczowe i pomarańczowy pas poziomy. Jak nazywa się ten sygnał, jakie informacje przekazywane są prowadzącemu pociąg i jak powinien on na nie zareagować?

ODPOWIEDŹ (najciekawsza)
Nazwa tej kombinacji znaków na semaforze świetlnym to S-11a. Nakazuje jazdę z prędkością nie przekraczającą 60 km/h a przy następnym semaforze z prędkością nie przekraczającą 100 km/h. Informacje przekazywane nakazują dostosować prędkość do wynikającej z sygnalizacji oraz zachować wzmożoną ostrożność podczas dalszej jazdy . Michał Mrozowski

Prawidłowe odpowiedzi w kolejności przysłali: Paweł Włodarek, Łukasz Szymański, Michał Mrozowski, Jarosław Wierzbicki, Agnieszka Domasiewicz i Jacek Wołoszka.
Nagrodzeni: Paweł Włodarek, Łukasz Szymański i Michał Mrozowski

Zagadka nr 13

Pytanie:
Jaka to melodia? Z tych pięciu nutek proszę odgadnąć, z jakiego filmu pochodzi ten fragment muzyczny. Dla ułatwienia dodam, że twórcą muzyki do tego filmu jest John Williams. Już po zamieszczeniu zagadki dostałem sygnały, że przedstawiony zapis nutowy może zawierać błędy. Jednakże przedstawione dźwięki pozwalają rozpoznać ich pochodzenie.

ODPOWIEDŹ (najciekawsza)
John Williams jest twórcą muzyki do wielu filmów np. : saga Star Wars (reż. Gorge Lucas) czy E.T., ale ten motyw muzyczny pochodzi z filmu "Bliskie spotkania 3-go stopnia" (tytuł oryginalny "Close Encounters of the Third Kind") reż. Steven Spielberg rok 1977. (Jarosław Wierzbicki)

Prawidłowe odpowiedzi w kolejności przysłali i otrzymali po punkcie: Jarosław Wierzbicka, Paweł Włodarek, Michał Najberg

Zagadka nr 12

Pytanie:
Co przedstawia fotografia ?

ODPOWIEDŹ (najciekawsza)
Fotografia przedstawia skład szyn rowkowych, używanych w transporcie kolejowym do budowy dróg tramwajowych. Są one szczególnie stosowane w miejscach , gdzie droga tramwajowa przecina się z samochodową. Użycie tego typu szyn ma wtedy swoje uzasadnienie: -po pierwsze - rowek, który razem z rozwidloną szyjką "prowadzi " koło tramwaju po określonym torze, jest zabezpieczony przed uciskiem bocznym nawierzchni drogi samochodowej ( co zapobiega z kolei odkształceniu przekroju porzecznego szyny i w efekcie - wykolejeniu tramwaju ) -po drugie- w wypadku gdy droga tramwajowa ma kształt łuku ( ale nie jest położona na terenie drogi samochodowej ), zazwyczaj ma znacznie mniejszy promień krzywizny niż droga kolejowa. Wtedy część szyjki skierowana do wewnątrz drogi szynowej "wspomaga" przechyłkę toru zmniejszając tym samym ryzyko wykolejenia -po trzecie- kiedy droga tramwajowa ma kształt łuku i "leży" na terenie drogi samochodowej- w tym przypadku przekrój tego typu szyny najwięcej pracuje ze względu na: mały promień krzywizny, brak lub niewielką przechyłkę toru oraz obciążenia od drogi samochodowej ( tym bardziej kiedy jest ona wykonana z asfaltu ). Tomasz Ciechowicz

Prawidłowe odpowiedzi w kolejności przysłali: Jarosław Wierzbicka, Grzegorz Pacan, Łukasz Szymański, Tomasz Ciechowicz, Piotr Włodarek, Magdalena Chodakowska, I. Bełdowski, Agnieszka Domasiewicz
Nagrodzeni: Jarosław Wierzbicki, Grzegorz Pacan i Łukasz Szymański

Zagadka świąteczna
(nie punktowana)

Kto namalował tę przepiękną choinkę ?

ODPOWIEDŹ: rodzinna zabawa przy komputerze.

Prawidłowo ocenił to dzieło sztuki Michał Mrozowski - dziękuję.

Zagadka noworoczna
(nie punktowana)

W jakiej kolejności będzie obchodzony Nowy Rok (wg czasu w Warszawie) w miastach: Vancouver, Tokio, Warszawa, Rio de Janeiro, Jerozolima ?

ODPOWIEDŹ: 16:00 Tokio, 23:00 Jerozolima, 0:00 Warszawa, 4:00 Rio de Janeiro, 9:00 Vancouver.

Prawidłową odpowiedź przysłał: Michał Mrozowski - gratuluję.

Zagadka nr 11

Trzy twarze, dwie znane postacie świata artystycznego. Kim są ?

Dwa pierwsze zdjęcia przedstawiają Jima Morrisona - bardzo barwną postać, która raczej już nie będzie miała godnego siebie następcy trzecie zdjęcie, a dokładnie plakat promujący film - to Val Kilmer - odtwórca roli Jima w świetnej produkcji Olivier'a Stone'a pt. "The Doors"( jak to dobrze, że Jima nie zagrał John Travolta - a były takie plany !) .
Taką szczegółową odpowiedź przysłał Tomasz Ciechowicz - dziękuję.

Prawidłowe odpowiedzi w kolejności przysłali: Jarosław Wierzbicki, Michał Mrozowski, Magdalena Chodakowska, Łukasz Szymański, Paweł Włodarek, Andrzej Jaroński, Tomasz Ciechowicz i s182771.
Nagrodzeni punktami zostali: Jarosław Wierzbicki, Michał Mrozowski, Magdalena Chodakowska.

Zagadka nr 10

Pytanie: Gdzie i kiedy po raz pierwszy zainstalowano sygnalizację świetlną. Podać miasto, kraj i rok.

ODPOWIEDŹ
Historia rozwoju urządzeń sygnalizacji świetlnej rozpoczęła się od zainstalowania w 1868 roku w Londynie (Anglia), na skrzyżowaniu Bridge Street i New Palace Yard pierwszych sygnałów świetlnych. Było to ręcznie sterowane urządzenie semaforowe z gazową lampą wysyłającą sygnały zielone i czerwone. Niestety, już po kilku dniach nastąpił wybuch gazu, co zniechęciło Brytyjczyków do stosowania tego typu urządzeń przez najbliższe 50 lat. Właściwy rozwój sterowania ruchem rozpoczął się w 1914 roku w USA, po zainstalowaniu w Cleveland pierwszej elektrycznej sygnalizacji świetlnej (przypominającej wersję londyńską - tzn. semaforowe ramiona z latarnią). Następnym krokiem było zastosowanie sygnałów trójkolorowych (w 1918 roku, w Nowym Jorku). W 1922 roku zastosowano pierwszą koordynację sygnałów na sąsiednich skrzyżowaniach (Salt Lake City), w 1928 pierwszą sygnalizację uzależnioną od sytuacji w ruchu - akomodacyjną, reagującą na sygnał klaksonu samochodu (New Heaven - Baltimore), w 1932 - w Anglii pierwsza sygnalizacja akomodacyjna w europie z czujnikiem przyciskowym (zamienionym później na pneumatyczny), w 1933 - sygnalizację wzbudzaną przez pieszych, a w 1959 roku podjęto pierwsze próby sterowania komputerowego (Toronto).
Taką szczegółową odpowiedź przysłała Magda Chodakowska - dziękuję.

Prawidłowe odpowiedzi w kolejności przysłali: Magdalena Chodakowska, Michał Mrozowski, Jarosław Wierzbicki, Paweł Włodarek, Dominika Jezierska, Maciej Maliszewski, Grzegorz Pacan, Łukasz Szymański i Łukasz Bełdowski.
Nagrodzeni punktami zostali: Magdalena Chodakowska, Michał Mrozowski, Jarosław Wierzbicki.

Zagadka nr 9

W El-Medzie Paweł natyka się na biegłego sądowego. Tomek ma dla Agnieszki zdjęcia, które według niego są ważnym dowodem w sprawie jej ojca. Ula namawia Olę na wizytę u Marcina. Paweł chce wiedzieć, czy Krystyna już podjęła decyzję.
----
Lenarczyk jest przerażony. Wuj Kurkiewicz zagroził bowiem śmiercią syna, jeśli nie zapłaci za niego okupu. Gosia okazuje Tośkowi wielką troskę, ale on odtrąca jej pomoc. Opowiada jej o swojej próbie samobójczej i zajściu na torach.
----
Stinger nie wierzy już kolegom i chce sprawdzić, czy w grobie Igora jest jego ciało. Trumna jest pusta. Miki z przerażeniem patrzy, jak Stinger strzela do Szajby i Cichego. Przy wyjściu z cmentarza na Stingera czeka już policja. Szafrański denerwuje się, że o aresztowaniu Sztingera dowiedział się z konkurencyjnych gazet.
----
Wojna Sfory ze Starewiczem weszła w fazę decydującą. Nowicki przekazuje szefowi rady polityki pieniężnej dowody na przestępczą działalność Globobanku. Duch uzyskuje od Budy informacje o kolejnym transporcie brudnych pieniędzy. Sfora organizuje pułapkę. Franco Botti zostaje aresztowany.
----
Po rozprawie z Renfri i jej zbirami Gerald dowiaduje się, że to Dzierzba spaliła świątynię Melitele. Czarownik utrzymuje, iż Ciri przeżyła rzeź. Gerald opuszcza Blaviken, aby szukać dziewczynki. Na szlaku spotyka starego kumpla, barda Jaskra. Razem jadą do Brokilonu, gdzie, jak przypuszcza Gerald, może być Ciri.
----
Wiesiek, spędzając noc w komisariacie, znów śni o Kate. Marita omotała posła i Jemioła zabiera ją do Starych Jabłonek. Emil zwierza się Dionizemu, że jędza zabrała mu wszystko, ale teraz przynajmniej jest wolny.

Pytanie: Co opisują powyższe teksty ?

ODPOWIEDŹ
Fragmenty akcji w polskich serialach: Klan, Plebania, Samo życie, Sfora, Wiedżmin, Złotopolscy.

Prawidłowe odpowiedzi w kolejności przysłali:Paweł Włodarek, Magdalena Chodakowska, Jarosław Wierzbicki, Dominika Jezierska, Maciej Maliszewski, Michał Mrozowski, Agnieszka Domasiewicz, Aleksandra Malec i niestety po czasie Łukasz Bełdowski.
Nagrodzeni zostali: Paweł Włodarek, Magdalena Chodakowska, Jarosław Wierzbicki.

Zagadka nr 8

Talk, sól kamienna, kalcyt, fluoryt, apatyt, ortoklaz, kwarc, topaz, korund i diament.
Pytanie: Co łączy te dziesięć minerałów ?

ODPOWIEDŹ
Najczęściej stosowana 10-stopniowa skala twardości ciał stałych (szczególnie minerałów) opracowana w 1812 przez niemieckiego mineraloga F. Mohsa (1773-1839)

Prawidłowe odpowiedzi w kolejności przysłali:Magdalena Chodakowska, Monika Wołoszka, Michał Mrozowski, Paweł Włodarek, Łukasz Szymański, Piotr Jusewicz, Dominika Jezierska, Maciej Maliszewski, Tomasz Komorzycki, Łukasz Bełdowski, Jarosław Wierzbicki, Konrad Jagodziński .
Nagrodzeni zostali: Magdalena Chodakowska, Monika Wołoszka, Michał Mrozowski.

Zagadka nr 7

W domowej bibliotece mam książkę, która kiedyś należała do Ryszarda Drapczyńskiego, nauczyciela w okolicach Mławy, potem drukarza w Warszawie. Trafiła do mnie wraz z innymi rodzinnymi pamiątkami. Zapewne pochodzi z okresu, kiedy nasze rodziny przyjaźniły się. Fakt ten podsunął mi pomysł na kolejną zagadkę."
Pytanie: Jaka znana postać literacka była związana z właścicielem książki i w jaki sposób?

ODPOWIEDŹ
Córka Ryszarda Dropczyńskiego - Barbara - była żoną Krzysztofa Kamila Baczyńskiego - poety. Zarówno Krzysztof Kamil Baczyński jak i jego żona zgineli w Powstaniu Warszawskim.

Prawidłowe odpowiedzi w kolejności przysłali: Piotr Jusewicz, Paweł Włodarek, Łukasz Szymański, Tomasz Komorzycki, Jarosław Wierzbicki.
Nagrodzeni zostali wszyscy.

Zagadka nr 6

ŁAPKA - stalowy element używany w drogach szynowych."
Pytanie: Do czego służy łapka?

ODPOWIEDŹ
Łapki stanowią jeden z elementów przytwierdzenia szyny do podkładu.
W przytwierdzeniu pośrednim typu K używa się łapek sztywnych a w przytwierdze- niach sprężystych łapek sprężystych.
Oba rodzaje łapek można obejrzeć w sali 606.

Prawidłowe odpowiedzi w kolejności przysłali: Magdalena Chodakowska, Michał Mrozowski, Łukasz Szymański, Paweł Włodarek, Agnieszka Domasiewicz
Nagrodzeni wyjątkowo wszyscy: Magdalena Chodakowska, Agnieszka Domasiewicz, Michał Mrozowski, Łukasz Szymański, Paweł Włodarek,

Zagadka nr 5

Kto napisał tę bajkę?

WÓZ Z SIANEM

    Przy powrozie
           Na wozie
Wielki ciężar konie wlekły,
    Więc sobie rzekły:
"Aby naszą pracę skrócić:
Starajmy się wóz wywrócić"
           I tak się stało:
   Siano się w wodzie zmaczało.
    Ale czego nie dociekły,
Cięższe, bo zmokłe do domu przywlekły.
    A nim wyschło bywszy w wodzie,
    Pracowały trzy dni w głodzie.

ODPOWIEDŹ
Autorem wiersza "Wóz z sianem" z części trzeciej "Bajki nowe" jest najwybitniejszy pisarz polskiego oświecenia, poeta, prozaik, publicysta Ignacy Krasicki (1735-1801).

Prawidłowe odpowiedzi w kolejności przysłali:Michał Mrozowski, Artur Jaroń, Paweł Włodarek, Magdalena Chodakowska, Grzegorz Pacan, Dominika Jezierska, Maciej Maliszewski, Łukasz Bełdowski, Piotr Kuczyński
Nagrodzeni: Artur Jaroń, Michał Mrozowski i Paweł Włodarek

Zagadka nr 4

Zachował się kompletny projekt z "Dróg szynowych II" wykonany w latach 1926-1928 przez studenta inżynierii lądowej na Politechnice Warszawskiej. Obok fragment tego projektu.
Pytanie:
Kim był profesor oceniający pracę studenta?

ODPOWIEDŹ
Aleksander Wasiutyński, 1859-1944,inżynier komunikacji; profesor Polit. Warszawskiej i Lwowskiej; współzałożyciel ANT; prace z dziedziny nawierzchni kolejowej, przepustowości i kosztów budowy linii kolejowych; projektował i budował linie kolejowe, m.in. średnicową w Warszawie. (Encyklopedia popularna PWN 1982)

Prawidłowe odpowiedzi w kolejności przysłali: Michał Mrozowski, Andrzej Jaroński, Maciej Maliszewski, Dominika Jezierska
Nagrodzeni: Michał Mrozowski, Andrzej Jaroński, Maciej Maliszewski

Zagadka nr 3

Wyjechał z Polski do Stanów w 1876 jako 15-letni chłopak. Tam został inżynierem, budował linie kolejowe i mosty. Jego dziełem jest most wiszący na rzece Delaware w Filadelfi, oddany do użytku w 1926 roku. Miał syna i córkę, która o babci wspominała "Mam kostiumy, listy, fotografie. W roku 1906 dała nam wspaniałą lalkę na gwiazdkę, której kostiumik sama szyła. Dla mego brata ułożyła bajkę, którą wpisała dużymi literami w wielki, biały album, po polsku i po angielsku oraz sama wyrysowała piękne ilustracje. Uczyła mnie trochę języka polskiego. Jej cudownego głosu nigdy nie zapomnę."
Pytanie: Kim była i czym zajmowała się babcia?

ODPOWIEDŹ
Helena Modrzejewska, 1840-1909, aktorka, największa tragiczka polska o światowej sławie. (Encyklopedia popularna PWN 1982)

Ciekawe odpowiedzi
Most na rzece Delaware był projektu R. Modjeskiego (Modrzejewskiego). Jego mamą, a więc i babcią jego dzieci była Helena Modrzejewska (1840-1909), polska aktorka. Występowała w teatrach w Galicji, Krakowie oraz w Warszawskich Teatrach Rządowych. W 1876 roku wyjechała do Kalifornii. Następnie jako Helena Modjeska występowała w teatrze w San Francisco. W 1883 roku przyjęła obywatelstwo amerykańskie. Występowała również w Anglii, a także gościnnie w Polsce, głównie w Krakowie. - Piotr Jusewicz
Babcia to oczywiscie Helena Modrzejewska, a właściwie Jadwiga Helena Misel. Żyła w latach 1840-1909. Była największą aktorką tragiczną o światowej sławie. Grała w języku polskiem i angielskim. Miała w swym dorobku 17 ról szekspirowskich, kreacje w dramatach Słowackiego, Ibsena, Dumasa... - Bartosz Sokołow
Chodzi o wybitną polską aktorkę znaną powszechnie pod pseudonimem scenicznym jako Helena Modrzejewska ( właściwe nazwisko Jadwiga Helena Misel). Jej syn Rudolf Modrzejewski w USA znany jako Ralph Modjeski wybudował w 1926 r most wiszący w Filadelfii na rzece Delaware o największej wówczas na świecie rozpiętości 534 m. - Michał Mrozowski

Prawidłowe odpowiedzi w kolejności przysłali: Paweł Włodarek, Grzegorz Pacan, Michał Mrozowski, Maciej Maliszewski, Dominika Jezierska, Artur Jaroń, Bartosz Sokołow, Andrzej Jaroński, Piotr Jusewicz, Magdalena Chodakowska, Zbigniew Pytlos i Jarosław Wierzbicki
Nagrodzeni: Paweł Włodarek, Grzegorz Pacan i Michał Mrozowski

Zagadka nr 2

Pewien pojazd w 1829 roku wygrał zawody, osiągając szybkość 46 km/h.
Pytanie: Jak nazywał się ten pojazd i kto był jego twórcą?

ODPOWIEDŹ
Rakieta (The Rocket) pierwszy parowóz mający zasadnicze części parowozu współczesnego, zbudowany w W. Brytanii 1 1829 r. przez G. Stephensona. (Encyklopedia popularna PWN 1982)
Prawidłowe odpowiedzi w kolejności przysłali: Maciej Maliszewski, Dominika Jezierska, Grzegorz Pacan oraz Michał Mrozowski, Agnieszka Domasiewicz, Paweł Włodarek, Andrzej Jaroński, Łukasz Bełdowski, K. Karkosińska i Piotr Kuczyński
Nagrodzeni: Maciej Maliszewski, Dominika Jezierska, Grzegorz Pacan

Zagadka nr 1

W lipcu będąc na spacerze w jednym z warszawskich parków natknąłem się na roślinę o ciekawym kwiato- stanie. Roślina ta jako doniczkowa rośnie również w domach. Nie widziałem jednak wcześniej, jak kwitnie. A jak widać obok - zaskakująco i ciekawie. Kwitnie niestety tylko raz w swoim życiu.
Przedstawiony kwiat miał kilka metrów wysokości.
Pytanie:
Jaka to roślina i w którym parku zakwitła?

ODPOWIEDŹ
Agawa, Park Łazienkowski
Nagrodzeni: M. Mrozowski, P. Włodarek, Ł. Bełdowski

 

 

Idź do rozdziału: zwycięscy - zagadki - regulamin -


REGULAMIN


 

Konkurs jest skierowany do moich studentów, to znaczy tych, którzy w roku akademickim 2002/2003 będą uczestniczyli w zajęciach prowadzonych przeze mnie.
Będą to cotygodniowe zagadki o tematyce związanej z drogami szynowymi i samochodowymi, ale nie tylko.
Pierwsze trzy prawidłowe odpowiedzi na każdą poniedziałkową zagadkę wysłane do mnie mejlem w ciągu 4 dni będą punktowane. W mejlu należy podać również swoje dane: imię i nazwisko, nazwę przedmiotu, semestr i grupę.
W semestrze będzie można więc zdobyć maksymalnie 15 punktów i przeznaczyć je na podniesienie pozytywnej oceny o pół stopnia lub na dodatkowe konsultacje w dowolnym (rozsądnym) terminie - po 5 punktów.
Niewykorzystane w semestrze zimowym punkty przechodzą na semestr letni.

SZ

 

 

Idź do rozdziału: zwycięscy - zagadki - regulamin -

 

Copyright © 2002 Żurawski Stanisław
All rights reserved